Oracle bu razılaşmanı iyun ayında açıqlayıb, lakin müştərinin kimliyi və xidmətin detalları barədə məlumat verməyib. İndi OpenAI-nin baş direktoru Sam Altman razılaşmanın detallarını təsdiqləyib, amma məbləği rəsmi olaraq açıqlamayıb.
Bu müqavilə OpenAI-nin “Stargate” data mərkəzi layihəsinin bir hissəsidir. Layihə Oracle, OpenAI və SoftBank tərəfindən yanvar ayında elan olunub, amma 30 milyard dollarlıq razılaşma yalnız OpenAI ilə Oracle arasında bağlanıb və SoftBank-ı əhatə etmir.
OpenAI Oracle-dan 4.5 gigavatt enerji tutumlu xidmət alacaq. Bu enerji miqdarı iki böyük su elektrik stansiyasının istehsal gücünə bərabərdir və təxminən 4 milyon evin enerji ehtiyacını təmin edə bilər.
Bu layihə Texasın Abilene şəhərindəki “Stargate I” data mərkəzinin tikintisini nəzərdə tutur. Tikinti həm böyük maliyyə, həm də enerji xərcləri tələb edir.
Oracle son iki ildə data mərkəzlərinə 50 milyard dollardan çox investisiya qoyub və bu məbləğ həm öz mövcud müştərilərinə, həm də OpenAI-nin ehtiyaclarına xidmət etmək üçün istifadə olunacaq.
OpenAI son vaxtlar illik gəlirlərini 5.5 milyard dollardan 10 milyard dollara çatdırıb. Bu müqavilə OpenAI-nin cari illik gəlirlərindən üç dəfə çoxdur və şirkətin gələcək inkişafı üçün vacib bir addımdır.
Bu razılaşma həm OpenAI-nin süni intellekt texnologiyalarını inkişaf etdirmək üçün güclü infrastruktur təmin etməsinə, həm də Oracle-in data mərkəzi xidmətləri sahəsində böyük imkanlar əldə etməsinə səbəb olacaq.

Oracle announced the deal in June but did not disclose the customer’s identity or service details. Now, OpenAI CEO Sam Altman has confirmed the agreement’s details, though the financial terms remain undisclosed.
This contract is part of OpenAI’s massive data center project called “Stargate,” announced in January by Oracle, OpenAI, and SoftBank. However, the $30 billion deal is solely between OpenAI and Oracle and does not involve SoftBank.
OpenAI will purchase data center services from Oracle with a capacity of 4.5 gigawatts—equivalent to the output of two large hydroelectric power plants—enough to power approximately four million homes.
The project involves building the “Stargate I” data center in Abilene, Texas. The construction requires significant financial and energy investments.
Over the past two years, Oracle has invested more than $50 billion in data centers, funds that will support both its existing customers and OpenAI’s growing infrastructure needs.
Recently, OpenAI’s annual revenue surged from $5.5 billion to $10 billion. This contract alone exceeds OpenAI’s current annual revenue threefold, marking a crucial step in the company’s future growth.
The deal will enable OpenAI to secure powerful infrastructure for advancing its AI technologies while providing Oracle with significant opportunities in the data center services market.