OpenAI yeni o3 və o4-mini iki model təqdim edib
Bu modellər əvvəlkilərdən fərqli olaraq cavab verməzdən əvvəl sual üzərində düşünmə və məntiqi təhlil aparmaq qabiliyyətinə malikdir. Bu xüsusiyyət onların daha dəqiq, əsaslı və etibarlı cavablar verməsinə imkan yaradır. "OpenAI"nin verdiyi məlumata görə, o3 indiyə qədər təqdim etdikləri ən güclü süni intellekt modelidir. Riyaziyyat, proqramlaşdırma, məntiq, elm və vizual anlama sahələrində əvvəlki modelləri geridə qoyur. o4-mini isə daha balanslı modeldir – qiymət, sürət və performans baxımından daha əlverişli hesab olunur. Bu model əsasən tətbiqlər üçün süni intellekt axtaran proqramçılar üçün nəzərdə tutulub.
Bu modellərin ən diqqətçəkən xüsusiyyətlərindən biri də şəkillərlə "düşünə" bilmələridir. İstifadəçilər ChatGPT-yə şəkil yüklədikdə – istər bir qrafik, diaqram, istərsə də PDF sənədindən kəsilmiş bir sxem olsun – sistem bu görüntüləri analiz edir və onlara əsaslanaraq cavab verir. Hətta bulanıq və keyfiyyətsiz görüntüləri də anlaya və vizual obyektlərlə işləyə bilir.
Bundan əlavə, yeni modellər ChatGPT vasitəsilə birbaşa brauzerdə Python kodu yaza və icra edə bilir, həmçinin aktual məlumatlar üçün internet axtarışından istifadə edə bilirlər. Bu xüsusiyyətlər həm gündəlik istifadəçilər, həm də proqramçılar üçün böyük üstünlük yaradır.
o3, o4-mini və onun daha inkişaf etmiş versiyası olan o4-mini-high artıq ChatGPT Pro, Plus və Team abunəçiləri üçün əlçatandır. Həmçinin, bu modellər OpenAI-nin API platforması vasitəsilə də istifadə oluna bilər.
Qiymətləndirməyə gəlincə, o3 modeli daha güclü olmasına baxmayaraq, münasib qiymətlə təklif olunur:
1 milyon giriş tokeni üçün – 10 ABŞ dolları,
1 milyon çıxış tokeni üçün – 40 ABŞ dolları.
o4-mini modeli isə əvvəlki o3-mini modeli ilə eyni qiymətə təqdim olunur:
1 milyon giriş tokeni üçün – 1.10 dollar,
1 milyon çıxış tokeni üçün – 4.40 dollar.
OpenAI rəhbəri Sem Altman bildirib ki, o3 və o4-mini modelləri ChatGPT üçün müstəqil məntiq modelləri olaraq GPT-5 modelindən əvvəl sonuncu ola bilər. Şirkət növbəti mərhələdə həm ənənəvi GPT modellərini, həm də məntiq əsaslı modelləri birləşdirən yeni nəsil süni intellekt təqdim etməyi planlaşdırır.

OpenAI has introduced two new models, o3 and o4-mini
These models differ from previous ones by being able to think through a question and analyze it logically before responding. This feature allows them to provide more accurate, reasoned, and reliable answers. According to OpenAI, o3 is the most powerful AI model they have released so far. It surpasses previous models in areas such as mathematics, programming, reasoning, science, and visual understanding. Meanwhile, o4-mini is a more balanced model — considered more affordable in terms of price, speed, and performance. It is mainly designed for developers looking to integrate AI into their applications.
One of the most notable features of these models is their ability to “think with images.” Users can upload images to ChatGPT — whether a graph, diagram, or a section from a PDF — and the system will analyze these visuals and use them to form responses. It can even interpret blurry or low-quality images and work with visual objects.
In addition, the new models can write and execute Python code directly in the browser via ChatGPT, and they can perform web searches to access up-to-date information. These capabilities offer significant advantages for both everyday users and developers.
o3, o4-mini, and its more advanced version, o4-mini-high, are now available to ChatGPT Pro, Plus, and Team subscribers. These models can also be accessed via OpenAI's API platform.
As for pricing, despite its improved performance, the o3 model is offered at a reasonable rate:
$10 per million input tokens
$40 per million output tokens
The o4-mini model is priced the same as the earlier o3-mini model:
$1.10 per million input tokens
$4.40 per million output tokens
OpenAI CEO Sam Altman stated that o3 and o4-mini may be the last standalone reasoning models for ChatGPT before the release of GPT-5. The company plans to introduce a next-generation AI model that will combine both traditional GPT models and reasoning-based models into one unified system.