Özbəkistan prezidenti Şavkat Mirziyoyev İT-Parkın yeni flialını ziyarət edib
Son illərdə Özbəkistanda informasiya texnologiyaları sahəsi sürətlə inkişaf edir. Yeddi il əvvəl ölkədə cəmi 147 İT şirkəti fəaliyyət göstərirdi, bu gün isə bu rəqəm 2 mindən çoxdur. Bu şirkətlərdə 30 min nəfər yüksək maaşlı işlə təmin olunub və 70 mindən çox gənc İT ilə müstəqil şəkildə məşğul olur.
"Özbəkistan – 2030" strategiyasında bu sahədə ixrac həcminin 5 milyard dollara çatdırılması və 300 min gəncin işlə təmin edilməsi planlaşdırılıb. Uzaq bölgələrdə də İT-şəhərciklər qurulmasına başlanılıb.
Xüsusilə, Qaraqalpaqıstanda İT-Park rezidentlərinin sayı ötən il ilə müqayisədə üç dəfə artaraq 108-ə çatıb. Bu şirkətlər tərəfindən 310 mütəxəssis işlə təmin edilib. 2024-cü ilin birinci yarısında xidmətlərin həcmi 2,4 dəfə, ixrac həcmi isə 1,7 dəfə artıb.
Təhsil rezidentləri tərəfindən 25 min gənc və dövlət qulluqçusu təlim keçib və bacarıqlarını artırıb. "Bir Milyon Proqramçı" layihəsi çərçivəsində 2023-cü ildə 18 min gənc onlayn platforma vasitəsilə təlim keçib, 2024-cü ildə isə bu rəqəm 29 minə çatıb. Bu il 33 mindən çox gəncə təlim verilməsi planlaşdırılır.
Bu nəticələr yaradılmış şəraitin göstəricisidir. Dövlət başçısı 2021-ci ildə bölgəyə səfəri zamanı İT-Park üçün yeni binanın tikilməsi barədə göstəriş vermişdi. Bu göstərişə uyğun olaraq, Nukus şəhərinin mərkəzində 17 mərtəbəli müasir bina inşa edilib. Burada İT təlim və kəvorkinq mərkəzləri, ofislər, konfrans zalı və xidmət otaqları mövcuddur. Həmçinin, binaya İT-Park rezidentləri, sahədə fəaliyyət göstərən investorlar və xarici autsorsinq şirkətləri yerləşdiriləcək.
Əvvəllər iki mərtəbəli binada açılmış İT-Parkın bu gün müasir bir kompleksə köçürülməsi planların genişliyindən xəbər verir.
Prezidentə binada görülən işlər, sahədəki nailiyyətlər və gələcək planlar barədə məlumat verilib.
Məsələn, əvvəllər ABŞ-ın Amazon şirkətində çalışan qaraqalpaqıstanlı Bəknazar Abdikamalov vətəninə qayıdaraq özünün HUPO startapına 4 milyon dollar sərmayə cəlb edib. Dövlət başçısı onunla söhbət edib və təşəbbüslərini dəstəkləyib.
Prezident Şavkat Mirziyoyev İT-Park rezidentləri və informasiya texnologiyaları sahəsində fəaliyyət göstərən mütəxəssislərlə görüşüb. Gənclərin fikirlərini dinləyib və təkliflərini dəstəkləməklə bağlı müvafiq tapşırıqlar verib.
– Bu sahədə startapları həyata keçirsək, həm sahələrdə məhsuldarlıq artar, həm dövlət xərcləri azalır, həm də gənclər üçün yeni iş yerləri yaranır, – deyə Prezident bildirib.
Binada UZINFOCOM mərkəzinin filialı da yerləşir. Mərkəz bölgə gənclərini uStudy proqramı vasitəsilə müasir peşələrə öyrədəcək. Təcrübəsi artırılmış kadrlar öz sahələrində müasir şirkətlərdə işə düzələcək.
Prezident bütün bölgələrdə İT-Parklar üçün dövlət-özəl tərəfdaşlıq əsasında belə çoxmərtəbəli binaların tikilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
– Bu binalarda elə bir mühit olmalıdır ki, gənclər özlərini sərbəst hiss etsinlər. Yemək, istirahət, idman və digər xidmətlər bu binalarda cəmləşsin. Binalar şəhərlərin mərkəzində, gənclər üçün əlverişli yerlərdə yerləşməlidir, – deyə dövlət başçısı əlavə edib.
Müvafiq olaraq, bu İT-Parkın Qaraqalpaqıstan bölgələrindəki məktəblərlə əlaqələndirilməsi və sahəyə maraq göstərən gənclərin təlim keçərək gələcəkdə yüksək maaşlı işlərlə təmin olunması üçün göstərişlər verilib.

President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev visited the new branch of IT-Park
In recent years, the field of information technologies has been developing rapidly in Uzbekistan. Seven years ago, only 147 IT companies were operating in the country, and today this number is more than 2 thousand. In these companies, 30,000 people are provided with high-paying jobs, and more than 70,000 young people are independently engaged in IT.
In the "Uzbekistan-2030" strategy, it is planned to increase the volume of exports in this field to 5 billion dollars and provide employment to 300 thousand young people. Construction of IT-towns has also started in remote regions.
In particular, the number of IT-Park residents in Karakalpakstan increased three times compared to last year and reached 108. 310 specialists were employed by these companies. In the first half of 2024, the volume of services increased 2.4 times, and the volume of exports increased 1.7 times.
25,000 youth and civil servants have been trained and improved their skills by educational residents. Within the framework of the "One Million Programmers" project, 18,000 young people were trained through the online platform in 2023, and this number reached 29,000 in 2024. More than 33,000 young people are planned to be trained this year.
These results are indicative of the conditions created. During his visit to the region in 2021, the head of state ordered the construction of a new building for the IT-Park. In accordance with this instruction, a 17-story modern building was built in the center of Nukus. IT training and coworking centers, offices, conference hall and service rooms are available here. Also, IT-Park residents, investors operating in the field and foreign outsourcing companies will be accommodated in the building.
The relocation of the IT-Park, which was previously opened in a two-story building to a modern complex, indicates the breadth of the plans.
The President was informed about the works done in the building, achievements in the field and future plans.
For example, Beknazar Abdikamalov from Karakalpakstan, who used to work for the US Amazon company, returned to his homeland and attracted 4 million dollars in investment for his HUPO startup. The head of state talked with him and supported his initiatives.
President Shavkat Mirziyoyev met with IT-Park residents and experts working in the field of information technologies. He listened to the opinions of young people and gave relevant tasks to support their proposals.
- If we implement start-ups in this field, productivity will increase in both fields, state expenses will decrease, and new jobs will be created for young people, - said the President.
A branch of the UZINFOCOM center is also located in the building. The center will train the youth of the region in modern professions through the uStudy program. Personnel with increased experience will be employed in modern companies in their fields.
The President emphasized the importance of building such multi-storey buildings for IT-Parks in all regions on the basis of public-private partnership.
- These buildings should have such an environment where young people feel free. Food, recreation, sports and other services should be concentrated in these buildings. Buildings should be located in the center of cities, in places convenient for young people, the head of state added.
Accordingly, instructions have been given to connect this IT-Park with schools in the regions of Karakalpakstan and to train young people interested in the field and provide them with high-paying jobs in the future.