Pavel Durov “Cocoon” mərkəzləşdirilməmiş Sİ şəbəkəsini təqdim edib
Telegram-ın yaradıcısı Pavel Durov Blockchain Life 2025 forumunda süni intellekt hesablamaları üçün yeni mərkəzsiz şəbəkə — Cocoon (Confidential Compute Open Network) layihəsini təqdim edib. Layihənin rəsmi işə salınması 2025-ci ilin noyabrında planlaşdırılır.
Durovun sözlərinə görə, Cocoon inkişaf etdiricilərə Sİ modellərini mərkəzləşdirilmiş məlumat anbarlarına ötürmədən TON blokçeyn üzərində yerləşdirməyə imkan verəcək.
GPU (qrafik prosessor) sahibləri şəbəkənin infrastrukturu üçün hesablama gücü təmin edəcək və TON-un daxili kriptovalyutası Toncoin ilə mükafatlandırılacaqlar. Sİ tətbiqlərinin tərtibatçıları isə daha ucuz hesablama resurslarına çıxış əldə edəcəklər.
Layihə rəsmi startdan öncə artıq GPU sahibləri və Sİ tərtibatçıları üçün qeydiyyat qəbuluna başlayıb. Cocoon-un ilk iri “müştərisi” və əsas dəstəkçisi isə Telegram olacaq.
Durovun sözlərinə görə, Cocoon-un məqsədi dövlətlər və korporasiyaların istifadəçi məlumatlarını toplayaraq manipulyasiya etmək cəhdlərinə qarşı azadlığı qorumaqdır.
“Mərkəzsiz həllər — azadlıqları qorumağın əsas yoludur,” – deyə Durov bildirib.
İlkin mərhələdə şəbəkəyə Private Artificial Intelligence Network (PAIN) adı verilməli idi, lakin daha sonra “Cocoon” adı seçilib. Durov zarafatla bildirib ki, “Cocoon” sözü ingiliscədə ‘kakun’ kimi tələffüz olunsa da, rusdilli auditoriyada fərqli mənalarla assosiasiya yarada bilər — və o, bununla bağlı “memlərə ümid edir.”

29 October 2025 18:00
Telegram founder Pavel Durov announced the launch of a new decentralized network for AI computations — Cocoon (Confidential Compute Open Network) — during the Blockchain Life 2025 forum in Dubai. The project is scheduled to go live in November 2025.
According to Durov, Cocoon will allow developers to deploy AI models on the TON blockchain without transferring data to centralized servers.
Owners of GPUs (graphics processing units) who contribute computing power to the network will receive rewards in Toncoin, TON’s native cryptocurrency. In turn, AI developers will gain access to affordable computational resources.
Before its official launch, Cocoon has already started accepting applications from GPU owners and AI developers interested in deploying their models on the network. The first major “client” and backer of Cocoon will be Telegram itself.
Durov emphasized that the project aims to defend personal freedoms threatened by governments and corporations collecting and exploiting user data to train their AI models:
“Decentralized solutions are one of the few ways to protect the freedoms that centralized powers try to undermine,” Durov said.
Initially, the network was supposed to be called Private Artificial Intelligence Network (PAIN), but later the team decided on a “better name” — Cocoon. Durov joked that while “Cocoon” is pronounced ‘kakun’ in English, Russian speakers might read it differently — and he’s “looking forward to the memes.”