Wiz CEO-su "Google"un 23 milyard dollarlıq təklifdən niyə imtina etdiyini açıqlayıb
Wiz bulud təhlükəsizliyi startapının həmtəsisçisi və CEO-su Assaf Rappaport, Google-un 23 milyard dollarlıq təklifini rədd etməyin "ən çətin qərar" olduğunu bildirib. Rappaport bu qərarı belə əsaslandırıb: "Bulud təhlükəsizliyi gələcəkdir və bu bazarda 100 milyard dollar dəyərə çatmaq üçün böyük imkanlar mövcuddur." O, qərarın doğru olduğunu vurğulayıb və Wiz-in bulud təhlükəsizliyində lider ola biləcəyinə inandığını ifadə edib.
Bu qərar şirkətin investorları və işçiləri üçün asan olmayıb, amma Rappaport və həmtəsisçilər bu addımı birlikdə atıblar. Rappaport TechCrunch Disrupt 2024 konfransında çıxışı zamanı qeyd edib ki, sağlam investor münasibətləri olan şirkətdə qərarı həmişə təsisçilər verir.
Wiz, 4 il əvvəl İsrailli keçmiş hərbi zabitlər tərəfindən qurulmuş və o vaxt 12 milyard dollarlıq qiymətləndirilməsi var idi. Google-un ana şirkəti olan Alphabet-in təklifini rədd etdikdən sonra startap, Andreessen Horowitz, Lightspeed Venture Partners, Sequoia Capital və Thrive Capital kimi investorların liderliyi ilə 1 milyard dollar investisiya alıb və özünü "dünyanın ən böyük kibertəhlükəsizlik unicorn"u adlandırıb. Şirkət, illik gəlirini bu yaxınlarda 500 milyon dollara çatdırıb və 2025-ci ilə qədər bu rəqəmi 1 milyard dollara yüksəltməyi hədəfləyir.
Rappaport həmçinin, Wiz-in keçən il Gem və Rafft adlı iki startapı satın aldığını, lakin şirkətin ümumilikdə riskdən uzaq qalma strategiyasına üstünlük verdiyini deyib.

29 October 2024 17:34
Assaf Rappaport, co-founder and CEO of cloud security startup Wiz, said turning down Google's $23 billion offer was "the hardest decision ever." Rappaport justified the decision as follows: "Cloud security is the future, and there is a huge opportunity to reach a market value of $100 billion." He emphasized that the decision was correct and expressed his belief that Wiz can become a leader in cloud security.
This decision was not easy for the company's investors and employees, but Rappaport and the co-founders took this step together. During his speech at the TechCrunch Disrupt 2024 conference, Rappaport noted that in a company with healthy investor relations, the decision is always made by the founders.
Wiz was founded 4 years ago by Israeli ex-military officers and had a valuation of $12 billion at the time. After rejecting an offer from Google's parent company, Alphabet, the startup received $1 billion in investment led by investors such as Andreessen Horowitz, Lightspeed Venture Partners, Sequoia Capital and Thrive Capital, calling itself "the world's largest cybersecurity unicorn." The company recently reached $500 million in annual revenue and aims to increase that number to $1 billion by 2025.