Texnologiya şirkətlərinin enerji böhranı
Süni intellekt və bulud hesablama texnologiyalarının sürətlə genişlənməsi, texnologiya şirkətlərinin məlumat mərkəzlərinə olan tələbatını artırıb. Şirkətələr öz infrsasturukrularını böyütmək üçün yeni həllər yeni planlar hazırlmaq yolundadır. Google, Amazon və Microsoft kimi iri texnologiya şirkətləri enerji istehlakının böyük bir hissəsini təşkil edən bu mərkəzlər üçün alternativ enerji mənbələri axtarır.
Məlumat mərkəzlərinin (Data Center) enerji böhranı
Beynəlxalq Enerji Agentliyinin (IEA) məlumatına görə, 2026-cı ilə qədər məlumat mərkəzlərinin enerji istehlakı iki il əvvəlkindən iki dəfə çox ola bilər ki, bu da ən azı “bir İsveç” və ya “bir Almaniya” qədər enerji artımı deməkdir. Avropa İttifaqında məlumat mərkəzləri ümumi elektrik istehlakının təxminən 2,7%-ni təşkil edir və bu göstəricinin 2030-cu ilə qədər 3,21%-ə çatacağı gözlənilir.
2024-cü ilin may ayından etibarən məlumat mərkəzi operatorları Avropa İttifaqının Enerji Səmərəliliyi Direktivi (EED) çərçivəsində enerji səmərəliliyi və bərpa olunan enerji inteqrasiyası kimi göstəricilər barədə hesabat təqdim etməyə məcbur olacaqlar. ABŞ-dakı həmkarlarına bənzər olaraq, Avropadakı məlumat mərkəzləri də ənənəvi enerji mənbələrindən asılılığı azaltmaq və karbon-azad, davamlı enerji təmin edən SMR-lərə keçid edir.
Texnologiya şirkətlərinin yeni enerji mənbəyi
Bu, ənənəvi enerji mənbələrindən asılılığın azaldılması və karbon izinin minimuma endirilməsi məqsədilə nüvə enerjisindən istifadəyə marağı artırıb. Google, Microsoft və Amazon kimi süni intellekt və bulud hesablama texnologiyalarını genişləndirmək enerji tələbatlarını qarşılamaq üçün nüvə enerjisinə yönəlir. Bu xüsusilə Kiçik Modul Nüvə Reaktorları (SMR) texnologiyalarıdır, aşağı karbonlu və davamlı enerji təmin etmək üçün mühüm həll yolu kimi diqqət çəkir.
Google bir neçə gün elan edib ki, ABŞ-ın Kairos Power şirkətindən altı-yeddi Kiçik Modul Nüvə Reaktorları (Small Modular Nuclear Reactors — SMR) sifariş verib. Beləliklə, Google məlumat mərkəzləri üçün aşağı karbonlu elektrik enerjisi təmin etmək məqsədilə yeni nüvə elektrik stansiyaları sifariş edən ilk texnologiya şirkəti oldu. Amazon isə məlumat mərkəzlərini enerji ilə təmin etmək üçün ABŞ-ın X-Energy şirkətinə sərmayə qoyduğunu açıqladı. Microsoft isə sentyabr ayında ABŞ-ın Constellation Energy enerji şirkəti tərəfindən bərpa ediləcəyi təqdirdə, fəaliyyəti dayandırılmış ABŞ-ın Three Mile Island nüvə elektrik stansiyasından 20 illik elektrik enerjisi tədarükü alacağını bəyan edib.
Kiçik Modul Nüvə Reaktorlarının əhəmiyyəti
Bu addımlar, iqlim keçidinə dəstək üçün həlledici hesab edilən Kiçik Modul Nüvə Reaktorları (SMR) və Ətraflı Modul Reaktorları (Advanced Modular Reactors — AMR) bazarını gücləndirəcəyi gözlənilir. SMR-lər kompakt ölçüsü ilə fərqlənir, bəzi hallarda portativdir və məlumat mərkəzi istehlakçılarına daha yaxın yerləşdirilə bilər.
SMR-lər innovativ təhlükəsizlik xüsusiyyətlərinə malikdir və nüvə texnologiyalarını yeni sənaye tətbiqlərinə inteqrasiya etməyi asanlaşdırır. Bu texnologiyalar məlumat mərkəzlərində dekarbonizasiya ilə yanaşı, nəqliyyat, kimya, polad sənayesi və rayon istilik sistemləri kimi çətin emissiyaların olduğu sahələrdə də əhəmiyyətli rol oynaya bilər. Bizi alternativ enerji sahəsində yeni innovasiyalar və böyük inkişaflar gözləyir…

The energy crisis of technology companies
The rapid expansion of artificial intelligence and cloud computing technologies has increased the demand for data centers by technology companies. Companies are developing new solutions to expand their infrastructure. Large technology companies such as Google, Amazon and Microsoft are looking for alternative energy sources for these centers, which account for a large part of their energy consumption.
The energy crisis of data centers
According to the International Energy Agency (IEA), by 2026, the energy consumption of data centers could be twice as high as two years ago, which means an energy increase of at least “one Sweden” or “one Germany”. In the European Union, data centers account for about 2.7% of total electricity consumption and this figure is expected to reach 3.21% by 2030.
From May 2024, data center operators will be required to report on indicators such as energy efficiency and renewable energy integration under the European Union’s Energy Efficiency Directive (EED). Similar to their counterparts in the US, data centers in Europe are also transitioning to SMRs, which reduce their dependence on traditional energy sources and provide carbon-free, sustainable energy.
A new energy source for technology companies
This has increased interest in using nuclear energy to reduce their dependence on traditional energy sources and minimize their carbon footprint. Expanding artificial intelligence and cloud computing technologies such as Google, Microsoft and Amazon are turning to nuclear energy to meet their energy needs. This is especially the case with Small Modular Nuclear Reactors (SMR) technologies, which are attracting attention as an important solution for providing low-carbon and sustainable energy.
Google announced a few days ago that it has ordered six to seven Small Modular Nuclear Reactors (SMRs) from the US company Kairos Power. Google has become the first technology company to order new nuclear power plants to provide low-carbon electricity for its data centers. Amazon announced an investment in US company X-Energy to power its data centers. Microsoft announced in September that it would buy 20 years of electricity from the decommissioned US Three Mile Island nuclear power plant if it is restored by US energy company Constellation Energy.
The importance of Small Modular Reactors
These steps are expected to strengthen the market for Small Modular Reactors (SMRs) and Advanced Modular Reactors (AMRs), which are considered crucial to supporting the climate transition. SMRs are distinguished by their compact size, are in some cases portable and can be placed closer to data center consumers.
SMRs have innovative safety features and make it easier to integrate nuclear technologies into new industrial applications. These technologies can play a significant role in decarbonizing data centers, as well as in sectors with difficult emissions such as transport, chemicals, steel and district heating. We are waiting for new innovations and major developments in the field of alternative energy…