Rusiyada məhkəmə Google-un rus media kanallarının məzmununu bloklamasına görə təxminən 20 desilyon dollar cərimə ödəməsi barədə qərar çıxarıb və bu məbləğ artmaqda davam edə bilər.
Məlumata görə, dörd il davam edən məhkəmə prosesindən sonra məbləğ bu səviyyəyə çatıb. Proses 2020-ci ildə ultra-millətçi rus kanalı Tsargradın ABŞ sanksiyalarına əsasən YouTube-dan bloklanmasından sonra başlayıb. 2022-ci ildə Rusiyanın Ukraynaya təcavüzündən sonra daha çox kanal bloklanıb və hazırda Müdafiə Nazirliyinə məxsus Zvezda kanalı da daxil olmaqla 17 kanal Google-u məhkəməyə verib.
Moskva məhkəməsi Google-un kanalları bərpa etməsi üçün hər gün üçün 100 min rubl (təxminən 1025 dollar) cərimə tətbiq edib və cərimə məbləği hər həftə ikiqat artırılıb. Rusiya mətbuatının məlumatına görə, Google-un bank hesabları 2022-ci ildə ölkədən çıxandan sonra dondurulub və Rusiya məhkəməsi aktivləri müsadirə etmək üçün digər ölkələrdə də addımlar atır. Google isə bu məhkəmə proseslərinin şirkətə ciddi maliyyə zərəri vurmayacağını açıqlayıb.

Russia fined Google $20 trillion
A Russian court has ordered Google to pay a fine of nearly $20 trillion for blocking content from Russian media channels, and that amount could continue to rise.
According to information, the amount reached this level after four years of court proceedings. The process began in 2020 after the ultra-nationalist Russian channel Tsargrad was blocked from YouTube due to US sanctions. After Russia's invasion of Ukraine in 2022, more channels were blocked, and 17 channels have now sued Google, including Zvezda, which is owned by the Ministry of Defense.
A Moscow court fined Google 100,000 rubles (about $1,025) for each day it restored the channels, doubling each week. According to Russian media, Google's bank accounts were frozen after it left the country in 2022, and a Russian court is taking steps in other countries to seize assets. Google announced that these legal proceedings will not cause serious financial damage to the company.