05 Noyabr 2024 16:00
Dijital bankçılığın maliyyə sektorunun sərhədlərini yenidən təyin etdiyi bir dövrdə, dünyanın ən sürətlə böyüyən maliyyə texnologiyaları şirkətlərindən biri olan "Colendi"nin iştirakı ColendiBank, Türkiyənin ilk süni intellektə əsaslanan doğuştan dijital depozit bankı kimi BDDK-dan fəaliyyət izni alıb.
2023-cü ilin avqust ayında BDDK-dan təsis icazəsi alan ColendiBank, BDDK'nın həyata keçirdiyi fəaliyyət izni yoxlama prosesinin ardından, fəaliyyət icazəsini alaraq Türkiyədə yeni nəsil bankçılığın lideri olma məqsədilə fəaliyyətə başladı.
BDDK-nın 31 oktyabr 2024 tarixli və 10997 sayılı qərarı ilə, 5411 saylı Bankçılıq Qanununun 10-cu maddəsi ilə Bankların İzne Tabi İşlemleri və Dolaylı Pay Sahipliyi ilə bağlı tənzimləmələrin 7-ci maddəsi və Dijital Bankların Faaliyet Əsasları ilə Servis Modeli Bankçılığı Haqqında Tənzimləmə çərçivəsində edilən qiymətləndirmə nəticəsində ColendiBankın dijital depozit bankası fəaliyyətinə icazə verildi.
Türkiyədə Bankçılığı Yeni Dönəmə Daşıyacaq
Hazırda istehlakçıların bankçılıqdan gözləntilərinin etibar, rahatlıq və sürət olduğunu vurğulayan Colendi'nin təsisçisi və CEO'su, ColendiBank İdarə Heyətinin sədri Bülent Tekmen, ilk süni intellektə əsaslanan doğuştan dijital depozit bankası olan ColendiBank'ın yeni nəsil istifadəçilərin dəyişən ehtiyaclarına uyğun olaraq hazırlanmış və texnoloji alt yapısı ilə Türkiyədə bankçılıq sektorunu dijital bankçılıq qabiliyyətləri ilə "yeni bir dönəmə" daşıyacağını bildirdi.
Colendi'nin təsisçisi və CEO'su Bülent Tekmen, bu mövzu ilə bağlı verdiyi bəyanatda:
“ColendiBank, maliyyə texnologiyaları sahəsindəki yetkinliyimizin bir yansıması olaraq, daha inkluziv və geniş bir maliyyə ekosistemi yaratma hədəfi ilə yola çıxdı. Türkiyənin öndə gələn dijital ödəmə platformalarında təqdim etdiyimiz innovativ və fərdiləşdirilmiş xidmətlər, bankçılıq texnologiyaları və süni intellekt həlləri ilə birləşərək, istifadəçilərin maliyyə ehtiyaclarını hərtərəfli anlamaq və təhlükəsiz həllərlə qarşılamağa yönəlik yeni bir dövrün qapılarını açır. 'İndi Al, Sonra Ödə', hazır limit, qiymətli kağızlar və sığorta məhsullarına əlavə olaraq, dijital bankçılıq xidmətləri və süni intellekt ilə istifadəçi təcrübəsini daha da gücləndirəcəyik. İndiyə qədər 18 milyondan çox insanın həyatına toxunmağı və platformalara daxil olan maliyyə həllərimizlə həyatlarını asanlaşdırmağı bacarmışıq. ColendiBank, qrupun 'veri əsaslı məhsul' təcrübəsindən faydalanaraq, müştəri ehtiyaclarını ən doğru və zamanında həll etməyə yönəlmiş bir altyapıya malikdir; təqdim ediləcək xidmətlərin təsirli, fərdiləşdirilmiş və tamamilə istifadəçi təcrübəsini asanlaşdıran şəkildə təqdim edilməsinə imkan verir. KOBİ-lərə təmin edəcəyimiz kredit maliyyəsi və depozit xidmətləri ilə Türkiyənin lider və dijital depozit bankası olmaq üçün hazırıq. ColendiBank'ın ekosistemimizə daxil olması ilə Türkiyədən çıxan və qlobal uğurlarını artıran 'milli çempion' olma hədəfimiz gerçəkləşəcək. Hədəfimiz dünya miqyasında 1 milyarddan çox istifadəçiyə çataraq onların həyatlarında olmaqdır.” dedi.
ColendiBank, ənənəvi bankçılığa və ya ənənəvi bankların dijital xidmətlərinə nisbətdə, xüsusilə gömülü maliyyə texnologiyaları sahəsində effektiv həllər təqdim edə biləcək altyapıya malikdir. İstifadəçi mərkəzli yanaşma ilə hazırlanmış ColendiBank xidmətləri, asanlıqla əldə edilə bilən, müştəri təcrübəsi baxımından tamamilə "axıcı və bütün prosesləri dijital hala gətirən" yəni, istifadəçilərin hesab açma, pul köçürməsi, ödəmə etməsi və ya kredit müraciəti kimi bütün bankçılıq əməliyyatlarını asanlıqla həyata keçirmələrini təmin etməyə yönəldilmişdir. Bununla yanaşı, istifadəçilər istədikləri əməliyyatların hamısını mobil cihazlarından və ya kompüterlərindən, heç bir nöqtədə filial ehtiyacı duymadan yerinə yetirə bilərlər.
Tekmen, fəaliyyət izni ilə birlikdə 2025-in birinci yarısında ColendiBank ilə birlikdə "Colendi"nin tam donanımlı (full-stack) məhsullarının 100% Türkiyədə, Türk mühəndisləri tərəfindən hazırlanmış altyapısı ilə fəaliyyət göstərəcəyini bildirərək, “Türkiyədə lider mövqeyə gələcək, daha sonra sərhədləri aşaraq bölgədə, hətta dünyada ehtiyacı olan hər yerdə fəaliyyət göstərəcəyik. Dijital bankçılıq sahəsində atdığımız bu addım, Türkiyə Yüzyılında Colendi'yi hər yeniliyə uyğunlaşan, özünəməxsus yollarla mükəmməl məhsul təqdim edən, innovasiyaya öncülük edən, maliyyənin 'Tesla'sı' mövqeyinə gətirəcək” dedi.
Küresel Oyunçu Olma Hədəfimiz üçün Hazırıq
ColendiBank'ın Təsisçi Ortağı və CEO'su Deniz Devrim Cengiz isə belə dedi:
“ColendiBank ilə birlikdə, hər kəs üçün effektiv həllər təqdim edən bir maliyyə dünyası inşa etmə yolunda tarixi bir döngəni keçməkdən və ölkəmiz bankçılıq tarixində 'ilk süni intellektə əsaslanan doğuştan dijital depozit bankası' olaraq adımızı yazdırmaqdan qürur duyuruq.”
Colendi'nin 2022-ci ildə Londra mərkəzli blockchain həlləri və ödəmə xidmətləri təminatçısı SETL'ı satın aldığını və SETL'ın New York Federal Rezerv Bankası'nın (FED) dijital valyuta layihəsi üçün texnologiya tədarükçilərindən biri olduğunu xatırladan Cengiz, Colendi'nin yerli və qlobal səviyyədəki yetkinlikləri və maliyyə gücü ilə ColendiBank'ın qısa müddətdə müştərilərini maliyyə dünyasının gələcəyi ilə tanış edəcəyini bildirdi. Cengiz, ColendiBank'ın arxasında duran iki fintech nəhəngi Colendi və SETL ilə birlikdə, qısa müddətdə Türkiyə bankçılıq sektorunda istifadəçisinə yüksək səviyyədə 'etibar verən' qlobal bir aktör olma hədəflərinə çatacaqlarına inamını bir daha vurğuladı.
2024-cü ildə aldığı 65 milyon dollarlıq yatırımla dəyəri 700 milyon dollara çatan Colendi, Türkiyənin Turcorn100 şirkətləri arasında yer alır.

05 November 2024 19:00
In a period where digital banking is redefining the boundaries of the financial sector, ColendiBank, a subsidiary of one of the world's fastest-growing fintech companies, Colendi, has received operational permission from BDDK as Turkey's first artificial intelligence-based digital deposit bank.
Having obtained its establishment license from BDDK in August 2023, ColendiBank embarked on its journey with the goal of becoming a leader in next-generation banking after successfully passing the operational license inspection conducted by BDDK.
On October 31, 2024, the BDDK issued its decision number 10997, granting permission for the operation of ColendiBank as a digital deposit bank, following evaluations based on Article 10 of the Banking Law No. 5411, regulations regarding Banking Operations Subject to Permission, and the Principles of Operation of Digital Banks and Service Model Banking.
Transforming Banking in Turkey into a 'New Era'
Emphasizing that consumers today expect trust, convenience, and speed from banking services, Bülent Tekmen, the Founding Partner and CEO of Colendi, and Chairman of the Board of ColendiBank, stated that ColendiBank, as the first artificial intelligence-based digital deposit bank, would usher in a 'new era' in the Turkish banking sector by providing services designed according to the changing needs of next-generation users, supported by advanced technological infrastructure.
In a statement regarding the matter, Bülent Tekmen said:
“ColendiBank, as a reflection of our expertise in financial technologies, aims to create a more inclusive and broader financial ecosystem. The innovative and personalized services we offer on Turkey's leading digital payment platforms, combined with banking technologies and artificial intelligence solutions, open the doors to a new era aimed at comprehensively understanding users' financial needs and meeting them with secure solutions. Along with ‘Buy Now, Pay Later,’ ready credit limits, securities, and insurance products, we will further enhance user experience through digital banking services and artificial intelligence. So far, we have managed to touch the lives of over 18 million people and simplify their lives with our embedded financial solutions. By leveraging the group’s experience in ‘data-driven products,’ ColendiBank focuses on accurately and timely addressing customer needs, enabling effective, personalized, and user-friendly service delivery. We are ready to become Turkey's leading digital deposit bank by providing credit financing and deposit services to SMEs. With the addition of ColendiBank to our ecosystem, we will achieve our goal of becoming a 'national champion' that emerges from Turkey and exponentially increases its global successes. Our aim is to reach over 1 billion users worldwide and be part of their lives.”
ColendiBank is equipped with the infrastructure to provide effective solutions in the field of embedded financial technologies, especially compared to traditional banking or the digital services of traditional banks. The user-centric approach to ColendiBank's services is designed to be easily accessible, completely fluid in terms of customer experience, and to digitize all processes, allowing users to easily perform all banking transactions such as opening accounts, transferring money, making payments, or applying for loans. Additionally, users can carry out all desired transactions from their mobile devices or computers without ever needing to visit a branch.
Tekmen indicated that with the operational license, by the first half of 2025, ColendiBank would operate with a fully equipped (full-stack) infrastructure entirely developed in Turkey by Turkish engineers. He stated, “We will become a leader in Turkey and then expand beyond borders to operate wherever there is a need in the region and even globally. This step in digital banking positions Colendi as the 'Tesla' of finance, adapting to every innovation and offering a flawless product with its unique approaches.”
'We Are Ready for Our Goal to Become a Global Player'
Deniz Devrim Cengiz, Founding Partner and CEO of ColendiBank, also commented:
“With ColendiBank, we are proud to pass a historic threshold and inscribe our name in the banking history of our country as the 'first artificial intelligence-based digital deposit bank' while building a financial world that offers effective solutions for everyone.”
Cengiz recalled that Colendi acquired SETL, a blockchain solutions and payment service provider based in London, in 2022, noting that SETL is one of the technology suppliers for the digital currency project of the New York Federal Reserve Bank (FED). He expressed confidence that with Colendi’s local and global competencies and financial strength, ColendiBank would soon introduce its customers to the future of finance. Cengiz reiterated his belief that, with the support of the two fintech giants Colendi and SETL, ColendiBank would achieve its goal of becoming a global player in the Turkish banking sector, providing high levels of 'trust' to its users.
With a $65 million investment received in 2024, Colendi's valuation has reached $700 million, placing it among Turkey's Turcorn100 companies.