Nvidia və AMD Çin bazarı üçün yeni süni intellekt çipləri təqdim etməyə hazırlaşır
ABŞ-nin qabaqcıl yarımkeçirici texnologiyaların Çinə ixracına qoyduğu məhdudiyyətlərə uyğun olaraq, çip istehsalçıları Nvidia və AMD süni intellekt üçün nəzərdə tutulmuş yeni GPU modellərini yaxın zamanda Çin bazarına çıxarmağa hazırlaşır. Bu barədə məlumatı Tayvanın “DigiTimes” texnologiya nəşri təchizat zəncirindəki mənbələrə istinadən yayıb.
Nvidia-nın “B20” kod adlı, azaldılmış imkanlara malik AI GPU modeli üzərində çalışdığı, AMD-nin isə süni intellekt yükünü daşıya bilən “Radeon AI PRO R9700” adlı iş stansiyası GPU-sunu təqdim etməyə hazırlaşdığı bildirilir. Məlumata görə, hər iki şirkət bu yeni çipləri Çində iyul ayından etibarən satışa çıxara bilər.
Bu həftənin əvvəlində “Reuters” Nvidia-nın Çin bazarı üçün yeni büdcəyə uyğun, “Blackwell” arxitekturasına əsaslanan AI çipi üzərində işlədiyini və bu məhsulun 6,500 – 8,000 dollar arası qiymətləndiriləcəyini yazmışdı. Müqayisə üçün, şirkət hal-hazırda “H20” GPU-larını 10,000 – 12,000 dollara satır.
Nvidia bildirib ki, bu ilin ilk rübündə H20 çipinin Çindəki satışına təsir edən lisenziya tələbləri səbəbindən 4,5 milyard dollarlıq zərər qeyd edilib. Bundan əlavə, 2,5 milyard dollarlıq əlavə H20 çipini göndərmək mümkün olmayıb. Şirkət proqnozlaşdırır ki, məhdudiyyətlər nəticəsində ikinci rübdə gəlir itkisi 8 milyard dollara çata bilər.
Bu inkişaflar, ABŞ-Çin texnologiya qarşıdurmasının çip sənayesinə və qlobal süni intellekt bazarına necə təsir etdiyini bir daha göstərir. Nvidia və AMD-nin adaptasiya strategiyaları isə şirkətlərin bazar mövqelərini qorumaq və siyasi-iqtisadi riskləri minimuma endirmək cəhdləri kimi qiymətləndirilir.

Nvidia and AMD preparing to launch new AI chips in China amid US export restrictions
In response to U.S. restrictions on exporting advanced semiconductor technology to China, chipmakers Nvidia and AMD are preparing to introduce new GPU models designed for artificial intelligence workloads to the Chinese market. Taiwanese tech outlet DigiTimes reported the news, citing sources within the supply chain.
Nvidia is reportedly developing a scaled-down AI GPU code-named “B20,” while AMD is preparing to launch its “Radeon AI PRO R9700,” a workstation GPU tailored to handle AI tasks. According to the report, both companies are expected to begin selling these new chips in China starting in July.
Earlier this week, Reuters revealed that Nvidia is also working on a more budget-friendly AI chip built on its Blackwell architecture for the Chinese market, expected to be priced between $6,500 and $8,000. By contrast, the company’s current H20 GPUs are sold at $10,000 to $12,000 each.
Nvidia announced that it recorded a $4.5 billion charge in Q1 due to licensing constraints that limited the sale of its H20 AI chips to Chinese firms. Additionally, the company was unable to ship another $2.5 billion worth of H20 chips during the quarter. It now forecasts that these licensing requirements could result in an $8 billion revenue loss in Q2.
These developments underscore how U.S.-China tech tensions continue to impact the semiconductor industry and the global AI market. Nvidia and AMD's adaptive strategies appear to be efforts to maintain market presence while mitigating geopolitical and economic risks.