Prezident: Dövlət xidmətləri vahid mərkəzdən – “mygov” üzərindən göstərilməlidir
Fevralın 11-də Prezident İlham Əliyevin sədrliyi ilə keçirilən “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası”na həsr olunmuş müşavirədə dövlət xidmətlərinin vahid platforma üzərindən təqdim olunması məsələsi müzakirə edilib.
Dövlət başçısı çıxışında bildirib ki, son illər müxtəlif nazirliklər və digər dövlət qurumları tərəfindən ayrı-ayrı platforma və tətbiqlər hazırlanıb. Lakin artıq bu işin koordinasiyalı şəkildə aparılmasına ehtiyac olduğunu vurğulayan Prezident qeyd edib ki, mövcud platformalar mərhələli şəkildə ləğv edilməli və bütün dövlət xidmətləri vahid mərkəzdə cəmləşdirilməlidir.
Prezident İlham Əliyev deyib:
“Son illər ərzində müxtəlif dövlət qurumları - nazirliklər və digər dövlət qurumları tərəfindən müxtəlif platforma və tətbiqlər işlənib hazırlanmışdır. Bu işin artıq koordinasiya şəklində aparılması üçün hesab edirəm ki, buna da ehtiyac olmayacaq və yaradılmış platforma və tətbiqlər tədricən ləğv edilməlidir, hansı müddət ərzində, onu indi mənə təkliflər təqdim ediləndə təklif edərsiniz. Dövlət xidmətləri “mygov” üzərindən həyata keçirilməlidir - yəni vahid mərkəzdən. Hər kəs bunu bilməlidir - həm dövlət qurumları, həm vətəndaşlar. Bu, vətəndaşlar üçün də çox böyük üstünlük təmin edəcək. Vətəndaşa lazım olan bütün xidmətlər bir ünvandan göstərilməlidir. İndi buna nə qədər vaxt lazımdır, əlbəttə ki, bunu siz mənə bildirərsiniz. Eyni zamanda, bu gün mövcud olan platformaların üstünlükləri, əldə edilmiş təcrübə və bu platformaların işlənməsində iştirak etmiş şəxslər, kadrlar da ümumi işə cəlb edilməlidir. Yəni mən əldə edilmiş nəticələri qiymətləndirirəm, amma, eyni zamanda, bu gün vaxt gəlib çatıb ki, bu, vahid mərkəzdə birləşsin.”
Dövlət başçısı bunun vətəndaşlar üçün böyük üstünlük yaradacağını vurğulayıb və aidiyyəti qurumlara müvafiq təkliflərin hazırlanaraq təqdim olunması ilə bağlı tapşırıq verib.

President: Public services should be provided from a single center - through "mygov"
On February 11, at a meeting dedicated to the "New Digital Architecture of Azerbaijan" chaired by President Ilham Aliyev, the issue of providing public services through a single platform was discussed.
In his speech, the head of state said that in recent years, separate platforms and applications have been developed by various ministries and other state agencies. However, emphasizing the need for this work to be carried out in a coordinated manner, the President noted that the existing platforms should be phased out and all public services should be concentrated in a single center.
President Ilham Aliyev said:
“In recent years, various platforms and applications have been developed by various state bodies - ministries and other state institutions. In order to conduct this work in a coordinated manner, I believe that this will no longer be necessary, and the created platforms and applications should be gradually abolished, for what period, you will now propose it when submitting proposals to me. State services should be implemented through “mygov” - that is, from a single center. Everyone should know this - both state bodies and citizens. This will also provide a great advantage for citizens. All services needed by a citizen should be provided from one address. Now, how long this will take, of course, you will tell me. At the same time, the advantages of the platforms that exist today, the experience gained, and the individuals and personnel who participated in the development of these platforms should also be involved in the common work. In other words, I appreciate the results achieved, but at the same time, today the time has come for this to be combined in a single center.”
The head of state emphasized that this would create a great advantage for citizens and instructed the relevant bodies to prepare and submit relevant proposals.