"Meta"nın Süni İntellekt araşdırma rəhbəri vəzifəsindən ayrılır
"Meta"nın Süni İntellekt (Sİ) araşdırma üzrə vitse-prezidenti Joelle Pineau, Facebook-da etdiyi paylaşımda şirkəti tərk etməyi planlaşdırdığını açıqlayıb. Pineau, 2023-cü ilin may ayında Yann LeCun tərəfindən rəhbərlik edilən "Meta"nın daxili Süni İntellekt araşdırma laboratoriyası olan FAIR-i iki ildən çox müddət ərzində idarə etdikdən sonra işini tərk edəcəyini bildirib.
Pineau-nun bu addımı, Meta-nın süni intellekt sahəsindəki səylərini gücləndirdiyi bir dövrə təsadüf edir. Şirkət 2025-ci ildə süni intellekt infrastrukturuna 65 milyard dollar yatırım etməyi planlaşdırır.
Bloomberg News-a açıqlama verən bir Meta nümayəndəsi, Pineau üçün hələ təyin olunmuş bir əvəzləyicinin olmadığını, amma onun yerinə yeni rəhbər axtarışının başladığını bildirib. Keçən il Meta, Süni İntellekt araşdırma bölməsinin şirkətin baş məhsul rəhbəri Chris Cox-a birbaşa tabe olacağı şəkildə şirkəti yenidən təşkil etdiyi bildirilir.

Meta's head of AI research steps down from position
Joelle Pineau, Meta's Vice President of AI Research, announced on Facebook that she plans to leave the company. Pineau, who has overseen FAIR, Meta's internal AI research lab led by Yann LeCun, for over two years, will step down in May 2023 after leading the lab for more than two years.
Pineau's departure comes at a time when Meta is intensifying its efforts in artificial intelligence. The company plans to invest $65 billion in AI infrastructure in 2025.
A Meta spokesperson told Bloomberg News that no replacement has been appointed for Pineau yet, but the search for her successor is underway. Last year, Meta reorganized, placing the AI research division under the leadership of Chris Cox, the company's Chief Product Officer.