Meta yeni Llama 4 AI modellərini təqdim etdi
Meta, Llama ailəsinin yeni üzvü olan Llama 4 süni intellekt modellərini təqdim etdi. Yeni modellər arasında Llama 4 Scout, Llama 4 Maverick və Llama 4 Behemoth yer alır. Şirkət, bu modelləri "böyük miqdarda etiketlənməmiş mətn, şəkil və video məlumatları" ilə təlimləndirərək "geniş vizual anlayış" əldə etməyə çalışıb.
Çinli DeepSeek AI laboratoriyasının açıq modellərinin uğuru, Meta-nı Llama inkişafını sürətləndirməyə təşviq edib. DeepSeek-in R1 və V3 modelləri Meta-nın əvvəlki Llama modelləri ilə müqayisədə daha aşağı qiymətə və daha effektiv işləmə qabiliyyətinə malikdir. Bu, Meta-nın Llama 4 modellərini daha güclü və rəqabətədavamlı hala gətirməsinə səbəb olub.
Llama 4 modelləri artıq Meta-nın süni intellekt platformasında, WhatsApp, Messenger və Instagram kimi tətbiqlərdə istifadə olunmağa başlanıb. Bu modellər 40 ölkədə aktivdir, lakin multimodal xüsusiyyətlər yalnız ABŞ-da ingilis dilində istifadəyə verilib.
Bununla yanaşı, Llama 4 modellərinin lisenziyası bəzi istifadəçilər üçün məhdudiyyətlər yaradır. Avropa İttifaqında yerləşən və ya əsas biznesini burada aparan şirkətlər bu modelləri istifadə edə bilməyəcək. Həmçinin, 700 milyon və ya daha çox aktiv istifadəçiyə sahib olan şirkətlər Meta-dan xüsusi lisenziya tələb etməlidirlər.
Meta-nın təqdim etdiyi Llama 4 modelləri "ekspertlər qarışığı" (MoE) arxitekturasını istifadə edir. Bu arxitektura, məlumat emalı və suallara cavab vermək üçün daha səmərəli yanaşma təklif edir. Məsələn, Maverick modeli 400 milyard parametrə malik olsa da, yalnız 17 milyard aktiv parametrdən istifadə edir. Scout modeli isə 10 milyon tokenlik çox böyük bir kontekst pəncərəsi ilə sənəd xülasəsi və böyük kod bazaları üzərində daha yaxşı nəticələr əldə edir.
Meta-nın daxili testlərinə görə, Maverick modeli, OpenAI-nin GPT-4o və Google Gemini 2.0 kimi modellərdən bəzi kodlaşdırma, məntiqi, çoxdilli və şəkil üzrə tapşırıqlarda üstün nəticələr göstərib. Scout modeli isə daha çox sənəd xülasəsi və kod təhlili kimi tapşırıqlarda güclü nəticələr nümayiş etdirir.
Meta, Llama 4 modellərini əvvəlki modellərdən daha balanslı və mübahisəli mövzularda daha çox sual cavablandırmağa təlimləndirdiklərini bildirib. Bu dəyişikliklər, süni intellekt chatbotlarının siyasi və sosial mövzularda daha açıq və neytral cavablar verməsini təmin etmək məqsədini güdür.
Bu yeni Llama 4 kolleksiyası, Meta-nın süni intellekt ekosistemində yeni bir dövrün başlanğıcı kimi qiymətləndirilir və şirkət əlavə xüsusiyyətlər və inkişafların gələcəkdə təqdim ediləcəyini açıqlayıb.

Meta has introduced its latest addition to the Llama family, the Llama 4 AI models. The new models include Llama 4 Scout, Llama 4 Maverick, and Llama 4 Behemoth. The company has trained these models using "large amounts of unlabeled text, image, and video data" to achieve "broad visual understanding."
DeepSeek's R1 and V3 models, which outperform Meta's previous Llama models in terms of efficiency and cost-effectiveness, have prompted Meta to enhance its Llama 4 models to be more powerful and competitive. The Llama 4 models are now active on Meta's AI platforms, including WhatsApp, Messenger, and Instagram, and are available in 40 countries. However, multimodal features are currently only accessible in the United States in English.
Furthermore, the Llama 4 models come with licensing restrictions for certain users. Companies located in the European Union or with a primary business presence there are prohibited from using the models. Additionally, companies with over 700 million active users must request a special license from Meta to use these models.
The Llama 4 models utilize a "mixture of experts" (MoE) architecture, offering a more efficient approach to data processing and query answering. For example, the Maverick model has 400 billion parameters but uses only 17 billion active parameters across 128 "experts." The Scout model has a massive 10 million-token context window, allowing it to perform well on tasks like document summarization and large codebase analysis.
According to Meta's internal testing, the Maverick model outperforms models like OpenAI's GPT-4o and Google Gemini 2.0 in coding, reasoning, multilingual, and image tasks. Meanwhile, the Scout model excels at document summarization and code analysis tasks.
Meta has also stated that it has trained the Llama 4 models to be more balanced and less likely to avoid answering contentious questions. These updates aim to ensure that AI chatbots provide open and neutral responses on political and social topics, without favoring one viewpoint over another.
This new Llama 4 collection marks the beginning of a new era for Meta's AI ecosystem, and the company has announced that additional features and developments will be introduced in the future.