Riyaziyyatçılar GPT-5.2 Pro-nun Erdöş məsələsini həll etdiyini təsdiqlədi
Riyaziyyatçılar OpenAI-nin GPT-5.2 Pro modelinin macar riyaziyyatçı Pal Erdöşun №281 açıq məsələsinə yeni həll irəli sürdüyünü təsdiqləyiblər. Məsələ ilə bağlı həlli Ethereum-un miqyaslandırılması üçün Eclipse platformasının qurucusu Nil Somani paylaşıb. Həllin GPT-5.2 Pro tərəfindən formalaşdırıldığı qeyd olunub.
Sübut “Somani tərəfindən ChatGPT-dən istifadə etməklə təqdim edilib” qeydi ilə Erdöşun kombinatorika və ədədlər nəzəriyyəsinə aid məşhur məsələlər siyahısında rəsmi şəkildə dərc olunub. Həmin siyahıda mindən çox hipotez yer alır və onların təxminən 400-ü indiyədək sübut edilib.
Kaliforniya Universitetinin (Los-Anceles) professoru və Filds mükafatı laureatı Terens Tao həllin düzgünlüyünü təsdiqləyərək bunu “süni intellektin açıq riyazi məsələnin həllində ən aydın nümunələrindən biri” adlandırıb. Onun sözlərinə görə, GPT-5.2 Pro-nun təqdim etdiyi sübut əvvəlki nəzəriyyələrdən xeyli fərqlənir və digər məşhur İİ modellərində analoqu tapılmayıb.
Qeyd edək ki, bu, süni intellekt modelləri tərəfindən “həll edilən” üçüncü Erdöş məsələsidir. Daha əvvəl iki məsələ Harmonic startapının Aristotle adlı neyroşəbəkəsi tərəfindən sübut olunmuşdu.

19 January 2026 17:00
Mathematicians have confirmed that OpenAI’s GPT-5.2 Pro model has proposed a new solution to the open problem No. 281 of Hungarian mathematician Pál Erdős. The solution to the problem was shared by Nil Somani, the founder of the Eclipse platform for scaling Ethereum. The solution was stated to be formulated by GPT-5.2 Pro.
The proof was officially published in the Erdős list of famous problems in combinatorics and number theory with the note “Provided by Somani using ChatGPT.” The list contains more than a thousand conjectures, of which about 400 have been proven so far.
Terence Tao, a professor at the University of California, Los Angeles and Fields Medal winner, confirmed the correctness of the solution, calling it “one of the clearest examples of artificial intelligence solving an open mathematical problem.” According to him, the proof provided by GPT-5.2 Pro is significantly different from previous theories and has no analogues in other popular AI models.
Note that this is the third Erdös problem to be “solved” by artificial intelligence models. Two previous problems were proven by Harmonic’s neural network called Aristotle.