16 Dekabr 2025 15:10
Dünyaca məşhur Roomba markalı robot tozsoranların istehsalçısı olan iRobot, artan rəqabət və yeni ABŞ gömrük rüsumlarının yaratdığı maliyyə təzyiqləri səbəbilə iflasdan qorunma üçün müraciət etdiyini açıqlayıb. Şirkət ABŞ-ın Delaver ştatındakı məhkəməyə Chapter 11 (Fəsil 11) çərçivəsində müraciət edib.
Şirkət bildirir ki, iflasdan qorunma prosesi çərçivəsində əsas istehsalçısı Picea Robotics tərəfindən satın alınacaq və bununla da özəl şirkətə çevriləcək.
iRobot bu ilin mart ayında kommersiya fəaliyyətini davam etdirməklə bağlı narahatlıqlarını ictimaiyyətə çatdırmışdı. Xüsusilə aşağı qiymətli Çin istehsalçıları ilə artan rəqabət və ABŞ-ın tətbiq etdiyi yeni gömrük vergiləri şirkətin maliyyə vəziyyətini daha da çətinləşdirib.
Chapter 11 nədir?
Chapter 11 ABŞ iflas qanunvericiliyinə əsasən, maliyyə çətinliyi yaşayan şirkətlərin tam ləğv olunmadan, məhkəmə nəzarəti altında fəaliyyətini davam etdirməsinə və borclarını yenidən strukturlaşdırmasına imkan verən mexanizmdir. Bu müddətdə şirkət kreditorların təzyiqlərindən müvəqqəti olaraq qorunur və bərpa planı hazırlayır.
Məhkəmə sənədlərinə görə, iRobot 2024-cü ildə təxminən 682 milyon dollar gəlir əldə etsə də, Ecovacs Robotics kimi Çinli rəqiblərin gücləndirdiyi rəqabət mühitində şirkətin mənfəəti kəskin şəkildə azalıb. ABŞ və Yaponiya kimi əsas bazarlarda mövqeyini qoruya bilsə də, dünyanın digər regionlarında bazar payında ciddi geriləmə qeydə alınıb.
Bundan əlavə, ABŞ-ın yeni gömrük rüsumları da şirkətə mənfi təsir göstərib. Xüsusilə iRobot-un ABŞ bazarı üçün istehsal həyata keçirdiyi Vyetnamdan idxala tətbiq olunan 46 faizlik vergi xərcləri əhəmiyyətli dərəcədə artırıb. Məhkəmə sənədlərinə əsasən, bu rüsumlar 2025-ci ildə şirkətin xərclərini 23 milyon dollar artırıb və gələcək planlaşdırmanı çətinləşdirib.
Bir müddət əvvəl Amazon tərəfindən 1,4 milyard dollara satın alınması gündəmdə olan iRobot-un hazırda təxminən 190 milyon dollar borcu var. Bu borcun böyük hissəsi Avropada açılan antitrest işi səbəbilə Amazon razılaşmasının ləğvindən sonra, 2023-cü ildə şirkətin fəaliyyətini maliyyələşdirmək üçün götürülən kreditdən qaynaqlanır.
Məhkəmə sənədlərinə görə, Amazon razılaşması pozulduqdan və iRobot Picea qarşısında ödənişlərdə gecikmələr yaşadıqdan sonra, Çin mərkəzli Picea Robotics şirkətin borcunu Carlyle Group tərəfindən idarə olunan investisiya fondları qrupundan satın alıb. Yeni iflas planına əsasən, Picea iRobot-un səhmlərinin 100 faizinə sahib olacaq və 2023-cü ildən qalan 190 milyon dollarlıq borcu siləcək.
iRobot-un açıqlamasında qeyd olunur ki, digər kreditorlar və tədarükçülər qarşısında olan ödənişlər tam şəkildə yerinə yetiriləcək.

iRobot, the maker of the world-famous Roomba robot vacuum cleaner, has filed for bankruptcy protection due to increased competition and financial pressures caused by new US tariffs. The company filed for Chapter 11 in a court in the US state of Delaware.
The company says that as part of the bankruptcy protection process, it will be acquired by its main manufacturer Picea Robotics, thereby becoming a private company.
iRobot had previously made public its concerns about continuing its commercial activities in March of this year. Increased competition, especially from low-cost Chinese manufacturers and new US tariffs, have further complicated the company's financial situation.
What is Chapter 11?
Chapter 11 is a mechanism under US bankruptcy law that allows companies experiencing financial difficulties to continue operating and restructure their debts under court supervision without going into full liquidation. During this period, the company is temporarily protected from pressure from creditors and develops a recovery plan.
According to court documents, iRobot generated about $682 million in revenue in 2024, but the company’s profits have fallen sharply amid increased competition from Chinese rivals such as Ecovacs Robotics. While it has maintained its position in key markets such as the United States and Japan, it has seen a significant decline in market share in other regions of the world.
In addition, new US tariffs have also had a negative impact on the company. In particular, the 46 percent tariff on imports from Vietnam, where iRobot manufactures for the US market, has significantly increased its costs. According to court documents, these tariffs have increased the company’s costs by $23 million in 2025 and made future planning more difficult.
iRobot, which was recently on the agenda for a $1.4 billion acquisition by Amazon, currently has about $190 million in debt. Most of this debt stems from a loan taken out in 2023 to finance the company’s operations after the cancellation of the Amazon deal due to an antitrust case opened in Europe.
After Amazon’s deal fell through and iRobot defaulted on payments to Picea, China-based Picea Robotics bought the company’s debt from a group of investment funds managed by the Carlyle Group, according to court documents. Under the new bankruptcy plan, Picea will own 100 percent of iRobot’s shares and will write off $190 million in debt that is due in 2023.