Rusiya məhkəməsi Metanın mətbuat katibini 6 il müddətinə azadlıqdan məhrum edib
Rusiya Hərbi Məhkəməsi Meta-nın sözçüsü Endi Stounu “terrorizmi açıq müdafiə etdiyinə” görə qiyabi olaraq altı il həbs cəzasına məhkum edib, Reuters xəbər verir. Stounun vəkilinin bəraət hökmünün çıxarılmasını istəyib və hökmdən apellyasiya şikayəti veriləcəyi bildirilir.
Rusiya rəsmilərinin onu axtarışa verməsindən və cinayət təhqiqatına başlamasından bir neçə ay sonra, fevral ayında Moskva məhkəməsi Stouna qarşı terrorla bağlı bir neçə ittiham üzrə həbs qərarı çıxarıb. Stounun "terror fəaliyyətinin təşviqi, terror fəaliyyətinə ictimai çağırışlar, terrorizmə ictimai bəraət qazandırması və ya terrorizmin təbliği və ekstremist fəaliyyətlərə açıq çağırışlar" iddiasına istinad edilib.
Hər halda, Stounun ora və ya millətlə ekstradisiya müqaviləsi olan bir ölkəyə getməsə, Rusiyada dəmir barmaqlıqlar arxasında vaxt keçirməsi çətin görünür. Bir insanın başqa bir ölkədə ittiham edilməsi və ya cəzalandırılması (çox vaxt casusluq və ya hakerliklə əlaqəli cinayətlərə görə) qeyri-adi deyil və heç vaxt bu nəticələrlə üzləşməməlidir.
Rusiya Meta-nı ekstremist təşkilat kimi tanıyıb. 2022-ci ildə Ukraynanı işğal etməyə başlayandan dərhal sonra Facebook və Instagram-a girişi bloklayıb.

The Russian court sentenced Meta's press secretary to 6 years in prison
A Russian military court has sentenced Meta spokesman Andy Stone to six years in prison in absentia for "openly advocating terrorism," Reuters reports. Stone's lawyer asked for an acquittal, and an appeal will be filed against the verdict.
In February, a Moscow court issued an arrest warrant against Stone on several terrorism-related charges, months after Russian authorities sought him out and launched a criminal investigation. Stone was cited for "promoting terrorist activity, public incitement to terrorist activity, public justification of terrorism or advocacy of terrorism, and open calls for extremist activities."
In any case, it seems unlikely that Stone will spend time behind bars in Russia unless he goes there or to a country that has an extradition treaty with the nation. It is not unusual for a person to be charged or punished in another country (often for crimes related to espionage or hacking) and should never face these consequences.
Russia has recognized Meta as an extremist organization. Immediately after the invasion of Ukraine in 2022, it blocked access to Facebook and Instagram.