Rusiyada qraffiti və qeyri-qanuni reklamları müəyyənləşdirən süni intellekt sınaqdan keçirilir
Rusiyada qraffiti və qanunsuz reklamların aşkar edilməsi üçün süni intellekt əsaslı yeni sistem test olunur. Bu barədə texnologiyanı hazırlayan NtechLab şirkəti məlumat verib.
Bildirilib ki, hazırlanmış videoanalitika sistemi şəhər kameralarından və ictimai nəqliyyatda quraşdırılmış müşahidə cihazlarından gələn görüntüləri analiz edir. Sistem razılaşdırılmamış qraffiti və qeyri-qanuni reklamları müəyyən edərək müvafiq qurumlara məlumat ötürür.
Şirkətin açıqlamasına görə, alqoritmlər elə tənzimlənib ki, qanuni küçə sənəti nümunələrinə və mural rəsmlərə reaksiya verməsin. Hazırda texnologiya Rusiyanın bir neçə regionunda pilot mərhələdə sınaqdan keçirilir.
Mütəxəssislər hesab edir ki, bu həll xırda vandalizm hallarının qarşısının alınmasına və şəhər mühitində pozuntuların daha sürətli aradan qaldırılmasına kömək edəcək. Planlara əsasən, sistemin bir il ərzində bir sıra şəhərlərdə tətbiqi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, bundan əvvəl NtechLab şirkətinin hazırladığı texnologiyalar Rusiyada tullantı sahələrinin monitorinqi və kommunal xidmətlərin fəaliyyətinə nəzarət üçün də istifadə olunub.

A new artificial intelligence-based system is being tested in Russia to detect graffiti and illegal advertising. The company that developed the technology, NtechLab, reported on this.
It was reported that the developed video analytics system analyzes images from city cameras and surveillance devices installed in public transport. The system identifies unapproved graffiti and illegal advertising and transmits information to the relevant authorities.
According to the company, the algorithms are adjusted so as not to react to legal examples of street art and murals. Currently, the technology is being tested in a pilot phase in several regions of Russia.
Experts believe that this solution will help prevent minor vandalism and more quickly eliminate violations in the urban environment. According to plans, the system is planned to be introduced in a number of cities within a year.
It should be noted that the technologies developed by NtechLab have previously been used in Russia to monitor waste sites and control the activities of public utilities.