Salesforce bulud əsaslı məlumat idarəetmə şirkəti Informatica-nı 8 milyard dollarlıq səhm müqaviləsi ilə satın alaraq süni intellekt və məlumat infrastrukturu sahəsində gücünü artırmaq istiqamətində böyük addım atıb.
Bu barədə məlumat mayın 27-də verilib. Satınalma xəbəri bir il əvvəl səslənən şayiələrdən sonra gəlib. O zaman Informatica şirkəti satılmadığını bildirib, lakin bir ildə vəziyyət dəyişib.
Müqavilənin şərtlərinə əsasən, Salesforce Informatica-nın A və B-1 sinif səhm sahiblərinə hər səhm üçün 25 dollar nağd pul ödəyəcək.
1993-cü ildə təsis olunmuş Informatica 100-dən çox ölkədə 5,000-dən artıq müştəriyə xidmət göstərir və hazırda şirkətin bazar kapitallaşması 7.1 milyard dollar təşkil edir.
Salesforce-un mətbuat xidmətinin açıqlamasına görə, bu satınalma şirkətin agentli süni intellekt istiqamətindəki hədəflərini gücləndirəcək, məlumat infrastrukturu və idarəçiliyini möhkəmləndirərək süni intellekt agentlərinin müasir müəssisələrdə təhlükəsiz, məsuliyyətli və geniş miqyasda işləməsini təmin edəcək.
Salesforce-un CEO-su Mark Benioff bildirib: “Birlikdə Agentforce, Data Cloud, Tableau, MuleSoft və Customer 360 məhsullarını gücləndirərək, müəssisələr üçün ağıllı, kontekstual və etibarlı avtonom agentlər təqdim edəcəyik. Bu, təhlükəsiz, məsuliyyətli və dünyanın məlumatları ilə dərin inteqrasiya olunmuş müəssisə səviyyəli süni intellektin inkişafında inqilabi addımdır.”
Satınalma prosesi 2024-cü ilin aprelində başlayıb. O zaman bazar reaksiyası mənfi olub və hər iki şirkətin səhm qiymətləri düşüb. Informatica isə satış danışıqlarını təkzib edib. Lakin bu gün rəsmi elan edilib ki, satış baş tutub.
Qeyd edək ki, Informatica Salesforce-un son bir ildə aldığı ilk məlumat idarəetmə şirkəti deyil. 2024-cü ilin sentyabrında Salesforce Own Company-ni 1.9 milyard dollara satın almışdı.
Salesforce-un baş meneceri Stiv Fišer o zaman deyib: “Məlumat təhlükəsizliyi heç vaxt indiki qədər vacib olmayıb. Own şirkətinin təcrübəsi və məhsulları müştərilərimizə etibarlı məlumat qorunması və idarəçiliyi həlləri təqdim etmək imkanlarımızı artıracaq.”

Salesforce acquires Informatica for $8 billion
Salesforce, the cloud-based data management company, has made a significant move to strengthen its AI and data infrastructure capabilities by acquiring Informatica in an $8 billion equity deal.
The announcement was made on May 27. The acquisition comes after rumors surfaced about a year ago. At that time, Informatica denied being for sale, but the situation has changed over the past year.
Under the terms of the agreement, Salesforce will pay $25 in cash per share to holders of Informatica’s Class A and Class B-1 common stock.
Founded in 1993, Informatica serves more than 5,000 customers across over 100 countries and currently has a market capitalization of $7.1 billion.
According to Salesforce’s press release, this acquisition will enhance the company’s ambitions in agentic AI by strengthening data infrastructure and governance, enabling AI agents to operate safely, responsibly, and at scale across modern enterprises.
Salesforce CEO Marc Benioff stated, “Together, we will supercharge Agentforce, Data Cloud, Tableau, MuleSoft, and Customer 360, delivering intelligent, contextual, and reliable autonomous agents for enterprises. This is a transformational step in developing enterprise-grade AI that is safe, responsible, and deeply integrated with the world’s data.”
The acquisition process began in April 2024. At that time, the market reacted negatively, causing both companies’ stock prices to drop. Informatica publicly denied any sale discussions, but the deal has now been officially confirmed.
It is worth noting that Informatica is not the first data management company Salesforce has acquired recently. In September 2024, Salesforce purchased Own Company for $1.9 billion.
Salesforce General Manager Steve Fisher said at the time, “Data security has never been more critical. Own’s expertise and products will enhance our ability to offer reliable data protection and management solutions to our customers.”