Sam Altman: Meta milyon dollarlıq təkliflərlə OpenAI əməkdaşlarını öz tərəfinə çəkməyə cəhd edib
OpenAI-nin baş direktoru Sam Altman təsdiqləyib ki, Meta şirkəti onun komandasındakı süni intellekt mütəxəssislərini cəlb etmək üçün fantastik əməkhaqqı təklifləri irəli sürüb. Lakin bu cəhdlər uğursuz alınıb.
Altman bu barədə qardaşı Jack Altman ilə birlikdə iştirak etdiyi podkastda danışıb. Onun sözlərinə görə, Meta-nın baş direktoru Mark Zukerberq yeni qurulan “superintellekt” komandası üçün OpenAI və Google DeepMind-dan tanınmış tədqiqatçıları cəlb etməyə çalışıb. Bəzi hallarda bu mütəxəssislərə illik 100 milyon dollardan çox maaş və imza bonusları təklif olunub.
“Meta komandamızdakı bir çox insana böyük məbləğlərdə təkliflər göndərib – 100 milyon dollarlıq bonuslar, yüksək illik əməkhaqqı və sair. Amma şadam ki, əsas komanda üzvlərimiz bu təklifləri qəbul etməyib,” – deyə Altman bildirib.
O qeyd edib ki, əməkdaşlar OpenAI-nin süni ümumi intellekt (AGI) sahəsində uğur qazanmaq ehtimalının daha yüksək olduğunu düşündükləri üçün orada qalmağa üstünlük veriblər. Altman əlavə edib ki, Meta-nın işçilərə yönəlik yüksək maaşlar təklif etməsi, lakin missiya və məqsədə o qədər də diqqət ayırmaması, orada güclü iş mühiti yaratmağı çətinləşdirir.
Məlumata görə, Meta OpenAI-nin baş tədqiqatçısı Noam Brown və Google DeepMind-in rəhbərlərindən biri olan Koray Kavukcuoğlunu da cəlb etməyə cəhd edib. Lakin hər iki cəhd nəticəsiz qalıb.
Altman Meta-nın innovasiya sahəsində zəif olduğunu da vurğulayıb:
“Meta-nın süni intellekt sahəsindəki fəaliyyəti istədikləri qədər uğurlu olmayıb. Onların hörmət etdiyim tərəfləri var, amma məncə, innovasiya baxımından güclü şirkət deyillər.”
O, süni intellekt sahəsində irəlidə qalmaq üçün sadəcə rəqabətə çatmağa yox, həqiqi yeniliklər etməyə ehtiyac olduğunu bildirib.
Bununla yanaşı, Altman OpenAI-nin hazırda süni intellektlə işləyən yeni bir sosial media platforması üzərində işlədiyini də açıqlayıb. Bu platforma istifadəçilərə fərdi maraqlarına uyğun xəbər lentləri təqdim edəcək. Onun sözlərinə görə, bu yanaşma ənənəvi sosial şəbəkələrdəki alqoritmik xəbər lentlərindən fərqli olacaq və Meta-nın mövcud platformalarına birbaşa rəqib ola bilər.
Qeyd edək ki, Meta da "Meta AI" tətbiqi vasitəsilə süni intellekt əsaslı sosial şəbəkə üzərində işləyir. Amma bəzi istifadəçilər bu tətbiqlə bağlı çaşqınlıq yaşayır və şəxsi məlumatlarını ictimai şəkildə paylaşmaq riski ilə üzləşirlər.
Yekun olaraq, süni intellekt sahəsində rəqabət yalnız texnologiya deyil, eyni zamanda insan resursları üzərində də aparılır. Sam Altman və Mark Zukerberq arasında bu sahədəki mübarizə yaxın aylarda daha da gərginləşə bilər – xüsusilə də OpenAI-nin yeni modelinin istifadəyə veriləcəyi gözlənilən bir dövrdə.

Sam Altman: Meta attempted to poach OpenAI staff with multi-million dollar offers
OpenAI CEO Sam Altman has confirmed that Meta made extravagant compensation offers to attract AI specialists from his team. However, these efforts have largely been unsuccessful.
Altman discussed this during a podcast with his brother, Jack Altman. According to him, Meta CEO Mark Zuckerberg has been trying to recruit prominent researchers from OpenAI and Google DeepMind for Meta’s newly formed "superintelligence" team. In some cases, these specialists were offered salaries and signing bonuses exceeding $100 million per year.
“Meta has made huge offers to many people on our team — $100 million signing bonuses, very high annual salaries, and so on. But I’m glad that none of our key team members have accepted these offers,” Altman said.
He explained that employees chose to stay because they believe OpenAI has a higher chance of succeeding in developing artificial general intelligence (AGI). Altman also noted that while Meta focuses heavily on high salaries, it may struggle to build a strong culture due to less emphasis on mission and purpose.
Reports indicate that Meta attempted to recruit OpenAI’s lead researcher Noam Brown and one of Google DeepMind’s senior leaders, Koray Kavukcuoglu, but both attempts failed.
Altman also criticized Meta’s innovation efforts:
“Meta’s work in AI has not been as successful as they hoped. There are things about Meta that I respect, but I don’t think they are a company strong in innovation.”
He emphasized that companies need to truly innovate—not just catch up—to stay ahead in AI.
Additionally, Altman revealed that OpenAI is developing a new AI-powered social media platform that will deliver personalized feeds based on users’ interests. This approach differs from traditional algorithm-driven social networks and could directly compete with Meta’s existing platforms.
Meta is also working on an AI-driven social network through its Meta AI app, but some users have expressed confusion and concerns over privacy risks linked to the app.
In summary, the AI race is as much about technology as it is about talent acquisition. The competition between Sam Altman’s OpenAI and Mark Zuckerberg’s Meta is expected to intensify in the coming months, especially with OpenAI’s anticipated release of a new model.