OpenAI-nin CEO-su Sam Altman tərəfindən qurulan Tools for Humanity startapı, San Fransiskoda təşkil olunan “At Last” tədbirində yeni mobil doğrulama cihazını təqdim edib. Cihaz, insanları süni intellekt (AI) agentlərindən ayıran bir doğrulama aləti kimi işləyəcək.
Rich Heley, Tools for Humanity-nin Cihaz Şöbəsinin Baş Direktoru və əvvəlki Apple direktoru, tədbirdə Orb Mini adlı yeni cihazını təqdim edib. Cihaz, smartfona bənzəyən dizayna malik olub və ön hissəsində istifadəçilərin gözlərini skan etmək üçün iki böyük sensor yerləşdirilib.
World, əvvəlcə Worldcoin adı ilə tanınan, Sam Altman və Alex Blania tərəfindən qurulan bir web3 layihəsidir. Bu layihənin əsas məqsədi, internetdə insanların süni intellekt agentlərindən ayırd edilməsi getdikcə çətinləşəcək, buna görə də insanları doğrulamaq üçün rəqəmsal alətlər təqdim etməkdir. Dünya üzrə milyonlarla insanı bu sistemə daxil etmək niyyəti ilə layihə sürətlə inkişaf edir.
Orb Mini cihazı, əvvəl təqdim edilən Orb cihazlarının daha kiçik və portativ versiyasıdır. Cihazın əsas funksiyası insan doğrulaması etmək olsa da, hələlik onun tətbiqlərlə əlaqədar heç bir əlavə funksiyası açıqlanmayıb. Bununla yanaşı, Blania bildirib ki, cihaz gələcəkdə mobil satış nöqtəsi cihazına çevrilə bilər və hətta sensor texnologiyası digər cihaz istehsalçılarına satıla bilər.
Tools for Humanity, ABŞ-da da öz mağazalarını açmağa başlayır. Austin, Atlanta, Los Angeles, Miami, Nashville və San Francisco şəhərlərində açılacaq mağazalar, insanlara göz taraması etmək üçün Orb cihazlarından istifadə etmək imkanı verəcək.
World layihəsi hazırda dünya miqyasında 26 milyon istifadəçi qeydiyyatdan keçib, bunlardan 12 milyon nəfərin doğrulama prosesi tamamlanıb. Bu təqdimat, layihənin ABŞ bazarındakı mövcudluğunu genişləndirmək və doğrulama sistemini daha geniş auditoriyaya tanıtmaq məqsədini güdür.
Orb Mini cihazının gələcək funksionallığı və OpenAI ilə mümkün əməkdaşlıq barədə hələlik konkret məlumatlar yoxdur, amma bu cihazın insan doğrulama sistemlərini daha geniş bir platformada yaymaq məqsədi daşıdığı açıq şəkildə vurğulanıb.

Tools for Humanity, the startup co-founded by OpenAI CEO Sam Altman, unveiled its new mobile verification device at the "At Last" event in San Francisco. The device is designed to serve as a tool for distinguishing humans from artificial intelligence (AI) agents.
Rich Heley, Chief Device Officer of Tools for Humanity and a former Apple director, introduced the new device, Orb Mini, at the event. The device features a smartphone-like design with two large sensors on the front for scanning users' eyeballs.
World, a web3 project initially known as Worldcoin, was founded by Sam Altman and Alex Blania. The primary goal of this project is to provide digital tools for verifying human identity, as distinguishing between humans and AI agents on the internet is becoming increasingly difficult. The project aims to involve millions of people worldwide in this verification system.
The Orb Mini is a smaller, more portable version of the previously introduced Orb devices. While its primary function is human verification, there are no details yet on additional capabilities related to apps. Blania also mentioned that the device could eventually evolve into a mobile point-of-sale device, and the sensor technology could be sold to other device manufacturers.
Tools for Humanity is also expanding its presence in the U.S. with new storefronts opening in Austin, Atlanta, Los Angeles, Miami, Nashville, and San Francisco. These stores will allow people to undergo eyeball scanning using Orb devices.
The World project has already signed up 26 million users worldwide, with 12 million having completed the verification process. This announcement aims to extend the project's reach in the U.S. and introduce the verification system to a broader audience.
While details about the Orb Mini's future functionality and a potential collaboration with OpenAI remain unclear, the device is clearly part of a broader effort to expand human verification systems on a global scale.