Səudiyyə Ərəbistanının Sİ Şirkəti "Halal Çatbotu" Təqdim Edib
Səudiyyə Ərəbistanının "Humain" Sİ şirkəti, Ərəbcə-yerli olan və İslami dəyərləri əks etdirən yeni çatbot təqdim edib. Bu addım Sİ məhsullarının Qərb dünyagörüşündən kənar bazarlara uyğunlaşdırılması istiqamətində atılmış mühüm bir addımdır.
"Humain Chat" çatbotu, şirkətin iddia etdiyi kimi, "indiyə qədər toplanmış ən böyük Ərəb dilində verilənlər bazalarından biri" üzərində təlim keçmiş "Allam" böyük dil modelinə əsaslanır. Şirkət, bu modelin "dünyanın ən qabaqcıl Ərəb-ilk Sİ modeli" olduğunu bildirir.
"Humain"in əsas vurğuladığı məqam, çatbotun təkcə Ərəb dilində (Misir və Livan dialektləri daxil olmaqla) sərbəst danışması deyil, həm də "İslam mədəniyyəti, dəyərləri və irsi" ilə yaxından tanış olmasıdır. Əvvəlcə Səudiyyə Ərəbistanında, daha sonra isə Yaxın Şərqdə və nəticədə qlobal miqyasda istifadəyə verilməsi planlaşdırılan bu tətbiqin hədəfi dünya üzrə təxminən 500 milyon Ərəbdilli insana xidmət etməkdir.
"Humain Chat" Səudiyyə Məlumat və Süni İntellekt Təşkilatı (SDAIA) tərəfindən başladılan bir layihənin davamı olaraq "Humain" şirkətinə keçib. Bu hökumət əlaqəsi senzura ilə bağlı suallar doğurur. Bloomberg qeyd edir ki, çatbotun Səudiyyə hökumətinin tələblərinə uyğun olaraq istifadəçilərə açıqlanan məlumat növünü məhdudlaşdırması ehtimalı var.
Həqiqətən də, Səudiyyə Ərəbistanı hökuməti onlayn fəaliyyətlərə ciddi nəzarəti ilə tanınır. "Freedom House"un 2024-cü il hesabatında ölkə internet azadlığına görə aşağı bal alıb.
Bu kontekstdə, məqalə Səudiyyə Sİ-sinin potensial qərəzliliyini vurğulamaqla yanaşı, ABŞ-nin Sİ alətlərinin də ideoloji qərəzlərdən azad olmadığını qeyd edir. Məsələn, OpenAI öz sənədlərində ChatGPT-nin "Qərb baxışlarına doğru əyildiyini" açıq şəkildə bildirir. Eyni zamanda, İlon Mask xAI-ın "Grok" çatbotunun ideologiyasını tənzimləməyə çalışır.
Məqalə bu faktı xüsusilə önə çəkir: korporativ və hökumət nəzarəti arasında fərq olsa da, ABŞ hökuməti federal müqavilələr əldə etmək istəyən Sİ şirkətlərindən "radikal iqlim doqmasını rədd etmək" və "müxtəliflik, bərabərlik və inklüzivlik" kimi ideoloji qərəzlərdən azad olmaq kimi tələblər irəli sürür. Bu, birbaşa güc tətbiqi olmasa da, Sİ şirkətlərini hökumət siyasi xəttinə uyğunlaşmağa dolaylı yolla məcbur edir.
Beləliklə, istər Səudiyyə Ərəbistanında yerli mədəniyyəti təmsil etmək, istərsə də ABŞ-də siyasi tələblərə cavab vermək üçün olsun, Sİ modellərinin hansı dəyərlər sistemi üzərində təlim keçirilməsi və hansı məlumatı süzgəcdən keçirməsi məsələsi qlobal miqyasda mərkəzi bir müzakirə mövzusu olaraq qalır.

06 October 2025 12:31
Saudi Arabia’s AI company, Humain, has unveiled a new Arabic-language chatbot that reflects Islamic values. This move marks an important step in adapting AI products for markets outside Western worldviews.
The Humain Chat chatbot is based on the company’s “Allam” large language model, which, according to the company, was trained on “one of the largest Arabic-language datasets ever collected.” Humain claims that this model is “the world’s most advanced Arabic-first AI model.”
A key emphasis for Humain is that the chatbot not only communicates fluently in Arabic—including Egyptian and Lebanese dialects—but is also well-versed in “Islamic culture, values, and heritage.” The application is planned to launch first in Saudi Arabia, followed by the broader Middle East, and eventually worldwide, aiming to serve an estimated 500 million Arabic speakers globally.
Humain Chat was originally developed as part of a project initiated by the Saudi Data and Artificial Intelligence Authority (SDAIA) before being transferred to the Humain company. This government connection raises questions about potential censorship. Bloomberg notes that the chatbot may restrict the types of information provided to users in accordance with Saudi government requirements.
Indeed, the Saudi government is known for strict online monitoring. Freedom House’s 2024 report gave the country a low score for internet freedom.
In this context, the article highlights not only the potential biases in Saudi AI but also notes that U.S. AI tools are not free from ideological leanings. For instance, OpenAI openly states in its documentation that ChatGPT is “tilted toward Western perspectives,” while Elon Musk’s xAI is working to regulate the ideology of its Grok chatbot.
The article emphasizes a key point: although there is a difference between corporate and government control, the U.S. government indirectly influences AI companies through federal contracts, requiring them, for example, to reject “radical climate denial” and comply with principles like “diversity, equity, and inclusion.” While this is not direct coercion, it effectively pushes AI companies to align with government-endorsed ideological lines.
Thus, whether in Saudi Arabia representing local culture or in the U.S. complying with political expectations, the question of which value system AI models are trained on and what information they filter remains a central topic of global discussion.