Astana Hub, IT Park Uzbekistan, Silkroad Innovation Hub və Alchemist Accelerator ilə birgə, Qazaxıstan və Özbəkistanın rəqəmsal inkişaf nazirliklərinin və vençur fondlarının dəstəyi ilə AlchemistX & Silicon Valley Residency Program-ının ikinci mərhələsinin başladığını elan edib. Bu təşəbbüs Mərkəzi Avrasiya ölkələrindən olan startaplara ABŞ bazarına sürətli çıxış və qlobal texnologiya sənayesində əsas oyunçularla strateji əməkdaşlıq qurmaq imkanı yaradır.
Startaplar 2025-ci il iyulun 11-dək qeydiyyatdan keçə bilərlər. Proqram iştirakçıları dünyanın aparıcı innovasiya mühitlərindən birində dörd aylıq intensiv hazırlıq dövrünə qoşulacaqlar. Proqram fərdi mentorluq, sahəyə xas tədbirlər, ABŞ bazarına çıxış üzrə praktiki sessiyalar və nüfuzlu investorların qatıldığı yekun Demo Günü kimi imkanlar təqdim edir.
Astana Hub-ın icraçı direktoru Tanat Uskembayev bildirib ki, birinci mərhələnin nəticələri Mərkəzi Avrasiya startaplarının Silikon Vadisindən yalnız öyrənmək deyil, həm də onun bir parçası ola biləcəyini sübut edib: “Birinci mərhələdən sonra 22 komanda ümumilikdə 1.4 milyon dollar investisiya cəlb edib və 380 min dollar dəyərində kommersiya müqavilələri bağlayıb. Onların 2025-ci il üçün proqnozlaşdırılan gəliri 17 milyon dollardır. Bu rəqəmlər təkcə regionun potensialını deyil, həm də düzgün strukturlaşdırılmış akselerasiya proqramlarının real biznes həllərinin miqyaslanmasında nə qədər effektiv olduğunu göstərir. Məzunlar ABŞ bazarına daxil olur, uzunmüddətli müqavilələr imzalayır və proqram bitdikdən sonra da böyüməyə davam edirlər — məhz bunu hədəfləmişdik.”
Proqramda iştirak etmək istəyənlər ingilis dilində işlək səviyyədə danışmalı, proqram dövründə ABŞ-də fiziki olaraq iştirak etməli və Qazaxıstan və ya Özbəkistanda qeydiyyatdan keçmiş (Astana Hub, AIFC və ya IT Park Uzbekistan rezidentliyi olan) startaplara sahib olmalıdırlar. Bu il AlchemistX proqramı yalnız Qazaxıstan və Özbəkistan startapları üçün açıqdır, Silikon Vadisi Rezidentlik Proqramı isə müsabiqə əsasında Mərkəzi Avrasiya ölkələrindən digər perspektivli komandalar üçün də əlçatandır.
Ətraflı məlumat və müraciət üçün alchemistsvr.com saytına keçid edə bilərsiniz. Birinci mərhələdə iştirak edən startapların siyahısı astanahub.com saytında mövcuddur.

Don't Miss the Chance to Join the AlchemistX Program - A Direct Path to Silicon Valley!
Astana Hub IT Park Uzbekistan, together with Silkroad Innovation Hub and Alchemist Accelerator, with the support of the ministries of digital development of Kazakhstan and Uzbekistan and venture funds, has announced the launch of the second phase of the AlchemistX & Silicon Valley Residency Program. This initiative provides startups from Central Eurasian countries with an opportunity to quickly enter the US market and build strategic partnerships with key players in the global technology industry.
Startups can register until July 11, 2025. Program participants will join a four-month intensive training period in one of the world's leading innovation environments. The program offers opportunities such as individual mentoring, industry-specific events, practical sessions on entering the US market, and a final Demo Day attended by influential investors.
Tanat Uskembayev, Executive Director of Astana Hub, said that the results of the first phase proved that Central Eurasian startups can not only learn from Silicon Valley, but also become part of it: “After the first phase, 22 teams have attracted a total of $1.4 million in investments and signed commercial contracts worth $380,000. Their projected revenue for 2025 is $17 million. These figures show not only the potential of the region, but also how effective properly structured acceleration programs are in scaling real business solutions. Graduates enter the US market, sign long-term contracts and continue to grow after the program ends — this is exactly what we aimed for.”
Those wishing to participate in the program must speak English at a working level, be physically present in the US during the program period, and have startups registered in Kazakhstan or Uzbekistan (with residency in Astana Hub, AIFC or IT Park Uzbekistan). This year, the AlchemistX program is open only to startups from Kazakhstan and Uzbekistan, while the Silicon Valley Residency Program is also available to other promising teams from Central Eurasian countries on a competitive basis.
For more information and to apply, please visit alchemistsvr.com. The list of startups participating in the first phase is available on astanahub.com.