SpaceX ikinci rübdə gəlirlərini 92% artıraraq 7,8 milyard dollara çatdırdı
SpaceX 2026-cı ilin ikinci rübü üzrə IPO-dan sonrakı ilk maliyyə hesabatını açıqlayıb. Şirkətin gəlirləri ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 92% artaraq 7,8 milyard ABŞ dollarına yüksəlib və analitiklərin 6,93 milyard dollarlıq proqnozunu üstələyib.
Şirkətin xalis zərəri isə 1 milyard dollardan 541 milyon dollara qədər azalıb. Səhm üzrə zərər 9 sent təşkil edib ki, bu da gözlənilən 26 sentdən xeyli aşağıdır.
Ən böyük gəlir mənbəyi Starlink olub. Peyk internet xidməti 4,29 milyard dollar gəlir və 1,66 milyard dollar əməliyyat mənfəəti əldə edib. Kosmik fəaliyyətlər bölməsi isə 962 milyon dollar gəlir gətirsə də, 542 milyon dollar əməliyyat zərəri ilə fəaliyyət göstərib.
Şirkətin süni intellekt biznesi də sürətlə böyüyür. AI istiqamətindən əldə olunan gəlir üç dəfədən çox artaraq 2,6 milyard dollara çatıb. Bu artım əsasən digər şirkətlərə təqdim edilən yüksək performanslı hesablama resursları hesabına təmin olunub.
İkinci rübdə SpaceX-in kapital xərcləri 18,4 milyard dollar təşkil edib. Bunun 15,8 milyard dolları süni intellekt infrastrukturu və texnologiyalarının inkişafına yönəldilib. Şirkət bu səviyyədə investisiyaların ilin qalan hissəsində də davam edəcəyini bildirib.
CEO Elon Mask investorlarla görüş zamanı bildirib ki, SpaceX-in illik gəliri 2030-cu ilə qədər 1 trilyon dollara çata bilər. Maliyyə direktoru Bret Consen isə Cursor AI startapının inteqrasiyasından sonra şirkətin illik gəlirini 100 milyard dollara yüksəltməyi hədəflədiklərini açıqlayıb.
SpaceX 2026-cı ilin iyununda IPO keçirərək 75 milyard dollar investisiya cəlb etmiş və şirkətin bazar dəyəri 1,77 trilyon dollar olaraq qiymətləndirilmişdi.

SpaceX increased its revenue in the second quarter by 92% to $7.8 billion
SpaceX has released its first financial report since its IPO for the second quarter of 2026. The company's revenue rose 92% year-over-year to $7.8 billion, beating analysts' estimates of $6.93 billion.
The company's net loss narrowed to $541 million from $1 billion. Loss per share was 9 cents, well below the 26 cents expected.
The largest source of revenue was Starlink. The satellite internet service generated $4.29 billion in revenue and $1.66 billion in operating profit. The space operations division generated $962 million in revenue but posted an operating loss of $542 million.
The company's artificial intelligence business is also growing rapidly. Revenue from AI more than tripled to $2.6 billion. This growth was largely driven by high-performance computing resources provided to other companies.
SpaceX's capital expenditures in the second quarter amounted to $ 18.4 billion. Of this, $ 15.8 billion was directed to the development of artificial intelligence infrastructure and technologies. The company said that investments at this level will continue for the rest of the year.
CEO Elon Musk said during a meeting with investors that SpaceX's annual revenue could reach $ 1 trillion by 2030. CFO Bret Johnson announced that they aimed to increase the company's annual revenue to $ 100 billion after the integration of the Cursor AI startup.
SpaceX held an IPO in June 2026, attracting $ 75 billion in investment, and the company's market value was estimated at $ 1.77 trillion.