Spotify mahnı sözləri funksiyasını yeniləyib: oflayn giriş və daha çox tərcümə imkanı
Spotify daxili mahnı sözləri funksiyasında bir sıra yeniliklər etdiyini açıqlayıb. Şirkətin məlumatına görə, istifadəçilər artıq mahnı sözlərini oflayn rejimdə görə biləcək, həmçinin tərcümə funksiyası qlobal miqyasda əlçatan olacaq.
Yeni dəyişikliklərə əsasən, mahnı sözləri tətbiqdə daha ön planda — albom üz qabığının və ya musiqi ilə yanaşı oynayan qısa videonun altında yerləşdiriləcək. Spotify bildirir ki, aparılan istifadəçi testləri bu dəyişiklikdən sonra funksiyaya marağın artdığını göstərib.
Oflayn mahnı sözləri funksiyası yalnız Premium abunəçilər üçün təqdim olunacaq və bu addımın pulsuz istifadəçiləri abunəliyə təşviq etməsi hədəflənir. Bununla yanaşı, “lyric preview” adlanan mahnı sözləri önbaxış funksiyası iOS və Android cihazlarında həm pulsuz, həm də ödənişli istifadəçilər üçün mərhələli şəkildə istifadəyə veriləcək.
İlk dəfə 2022-ci ildə istifadəyə verilən mahnı sözləri tərcüməsi funksiyası artıq bütün ölkələrdə aktiv olacaq. Tərcümələr istifadəçinin cihaz dilinə uyğun şəkildə göstəriləcək.
Qeyd edək ki, Spotify uzun illər mahnı sözlərinin tətbiqə inteqrasiyasında lisenziya problemləri ilə üzləşmişdi. Platforma yalnız 2021-ci ildə real vaxtda mahnı sözlərini qlobal istifadəçilər üçün əlçatan etmişdi.

05 February 2026 16:55
Spotify has announced a number of updates to its built-in lyrics feature. According to the company, users will now be able to view lyrics offline, and the translation feature will also be available globally.
Under the new changes, lyrics will be placed more prominently in the app — below album art or a short video that plays alongside the music. Spotify says user testing has shown increased interest in the feature after the change.
The offline lyrics feature will be available only to Premium subscribers, and the move is intended to encourage free users to subscribe. In addition, the lyric preview feature, called “lyric preview,” will be gradually rolled out to both free and paid users on iOS and Android devices.
The lyric translation feature, which was first launched in 2022, will now be active in all countries. The translations will be displayed in accordance with the user’s device language.
Note that Spotify has faced licensing issues for many years with integrating lyrics into the app. The platform only made real-time lyrics available to global users in 2021.