Starbucks süni intellekt əsaslı inventarizasiya alətindən istifadədən cəmi doqquz ay sonra imtina edib. Şirkətin əməkdaşlarının istifadə etdiyi sistem məhsulları tez-tez səhv tanıyır, yanlış etiketləyir və bəzi hallarda ümumiyyətlə qeydə almırdı. Bu barədə Reuters agentliyi daxili sənədlərə və mənbələrə istinadən məlumat yayıb.
Automated Counting adlı alət 2025-ci ilin sentyabrından etibarən Şimali Amerikadakı bütün Starbucks filiallarında tətbiq olunmuşdu. Layihə şirkətin baş direktoru Brian Niccol tərəfindən dəstəklənirdi. O, mağazalarda məhsul çatışmazlığını satışların azalmasının əsas səbəblərindən biri hesab edirdi.
Sistem belə işləyirdi: əməkdaşlar planşeti süd, sirop və digər məhsulların olduğu rəflərə yönəldirdi, tətbiq isə lidar sensorları və kamera vasitəsilə məhsulları avtomatik skan edirdi. Lakin işçilərin sözlərinə görə, proqram tez-tez məhsulları bir-biri ilə qarışdırır, yanlış adlandırır və ya bəzi məhsulları ümumiyyətlə görmürdü.
Daxili yazışmalarda Starbucks əməkdaşlarının sistemin dayandırılması qərarını müsbət qarşıladığı bildirilir. İşçilərdən biri qeyd edib ki, “ideya yaxşı idi, amma tətbiqi çox çətin alındı”.

Starbucks' AI system fails
Starbucks has abandoned its artificial intelligence-based inventory tool after just nine months. The system used by company employees often misidentified products, mislabeled them, and in some cases, did not register them at all, Reuters reported, citing internal documents and sources.
The tool, called Automated Counting, was introduced in all Starbucks stores in North America in September 2025. The project was supported by the company's CEO Brian Niccol, who considered product shortages in stores to be one of the main reasons for the decline in sales.
The system worked like this: employees would point a tablet at shelves with milk, syrup and other products, and the application would automatically scan the products using lidar sensors and a camera. However, according to employees, the program often mixed up products with each other, mislabeled them, or did not see some products at all.
Internal correspondence indicates that Starbucks employees welcomed the decision to discontinue the system. One employee noted that “the idea was good, but the implementation was very difficult.”