Süni intellekt şirkəti Anthropic, İlon Maska məxsus xAI şirkəti ilə iri həcmli hesablama gücü müqaviləsi bağlayıb. ABŞ Qiymətli Kağızlar və Birja Komissiyasına təqdim olunan sənədə əsasən, Anthropic 2029-cu ilin may ayınadək xAI-yə hər ay 1,25 milyard ABŞ dolları ödəyəcək.
Müqavilə Memfis yaxınlığında yerləşən “Colossus 1” məlumat mərkəzindən 300 meqavatlıq hesablama gücünün istifadəsini əhatə edir. Bildirilib ki, xAI infrastrukturun tam güclə fəaliyyətə başlamasını tamamlayana qədər Anthropic ilk iki ay ərzində endirimli tarifdən yararlanacaq.
Mövcud şərtlərə əsasən, müqavilənin ümumi dəyərinin 40 milyard ABŞ dollarını ötəcəyi qeyd olunur. Razılaşmaya görə, hər iki tərəf müqaviləni 90 gün əvvəl xəbərdarlıq etməklə ləğv edə bilər.
Bundan əlavə, “SpaceX” şirkəti gələcəkdə əlavə hesablama xidməti müqavilələri imzalamağı planlaşdırdığını açıqlayıb.

Artificial intelligence company Anthropic has signed a large-scale computing power deal with Elon Musk’s xAI. According to a document filed with the US Securities and Exchange Commission, Anthropic will pay xAI $1.25 billion per month until May 2029.
The deal covers the use of 300 megawatts of computing power from the Colossus 1 data center near Memphis. It was reported that Anthropic will benefit from a discounted rate for the first two months until xAI completes the full launch of the infrastructure.
Under the current terms, the total value of the deal is said to exceed $40 billion. According to the agreement, either party can terminate the agreement with 90 days’ notice.
In addition, SpaceX announced that it plans to sign additional computing service agreements in the future.