Substack platforması sonuncu maliyyələşmə mərhələsində – Series C turunda 100 milyon dollar vəsait cəlb etdiyini açıqlayıb. Bu raunda BOND və The Chernin Group (TCG) kimi aparıcı investisiya şirkətləri rəhbərlik edib. Eyni zamanda Andreessen Horowitz fondu, Klutch Sports Group-un təsisçisi və CEO-su Riş Pol və Skims şirkətinin həmtəsisçisi Yens Qrede də bu investisiya raunduna qatılıb.
Bu yatırımla birlikdə Substack platformasının ümumi dəyəri 1,1 milyard dollara yüksəlib. Bu rəqəm 2021-ci ildəki 650 milyon dollarlıq qiymətləndirmə ilə müqayisədə təxminən 70% artım deməkdir.
2017-ci ildə yaradılan Substack son illərdə yaradıcı şəxslərin və nəşriyyatların öz məzmunlarını pullu abunə sistemi ilə oxuculara təqdim etmələri üçün populyar bir platformaya çevrilib. Şirkət bu ilin mart ayında platformada ödənişli abunələrin sayının 5 milyonu keçdiyini bildirmişdi. Bu göstərici 2023-cü ildəki 2 milyonluq rəqəmlə müqayisədə əhəmiyyətli bir artımı əks etdirir.
Substack yeni cəlb etdiyi maliyyəni əsasən yaradıcılar üçün daha təkmil alətlərin hazırlanması, platformanın daha geniş kütlələrə çatdırılması və yazarlara göstərilən dəstəyin gücləndirilməsi istiqamətində istifadə etməyi planlaşdırır. Həmçinin, Substack tətbiqinə də investisiya ayrılması nəzərdə tutulur.

Substack has raised $100 million in funding
Substack has announced that it raised $100 million in its latest funding round — a Series C round led by prominent investment firms BOND and The Chernin Group (TCG). Other notable participants in this round include venture capital firm Andreessen Horowitz, Rich Paul, founder and CEO of Klutch Sports Group, and Jens Grede, co-founder and CEO of Skims.
With this new investment, Substack’s overall valuation has reached $1.1 billion — representing an increase of nearly 70% compared to its $650 million valuation in 2021.
Founded in 2017, Substack has become a popular platform for writers and publishers to share their content through a paid subscription model. In March of this year, the company announced that it had surpassed 5 million paid subscriptions on the platform, a significant jump from 2 million in 2023.
Substack stated that the new funding will primarily be used to develop better tools for creators, expand its reach, and provide deeper support to writers. The company also plans to invest further in enhancing the Substack app.