“Telegram”da artıq hesab aktivləşdirmək ödənişli olacaq
Son günlər istifadəçilər bildirirlər ki, "Telegram" hesabını yenidən aktivləşdirərkən təsdiq SMS-i almaq üçün ödəniş tələb olunur.
Məlumatlara görə, bu vəziyyət təkcə Azərbaycanda deyil, bir sıra digər ölkələrdə də qeydə alınıb.
Səbəblər isə aşağıdakılardır:
● Mobil operatorların beynəlxalq SMS-lərlə bağlı yüksək tarifləri - yəni sizə gələn SMS üçün mobil operator "Teleqram"dan yüksək məbləğ tələb edir.
● Tez-tez hesab silib-yenidən açan və ya saxta nömrələrlə qeydiyyat aparan istifadəçilər sistemə əlavə yük yaradır. Ödəniş tələbi həm də bu kimi halları məhdudlaşdırmaq məqsədi daşıyır.
●  Teleqram SMS xərclərini qarşılamaq üçün istifadəçilərə qısa müddətli "Telegram Premium" abunəliyi almağı təklif edir. Bu həm də şirkət üçün əlavə gəlir mənbəyinə çevrilir.
Beləliklə, qeydiyyat zamanı ödənişin tələb olunması birbaşa "Telegram"ın siyasətindən irəli gəlmir, əsasən mobil operatorların yüksək SMS tarifləri ilə əlaqədardır.

“Telegram” will soon charge for account activation
Recently, users have reported that when reactivating their Telegram accounts, a payment is required to receive the verification SMS.
According to the information, this situation is not limited to Azerbaijan; it has also been observed in several other countries.
The reasons are as follows:
• High international SMS rates by mobile operators – the operator charges Telegram a significant amount for each SMS sent to users.
• Frequent account deletion and re-registration or registration with fake numbers – such activity adds extra load to the system. The payment requirement also aims to limit these cases.
• Telegram offers short-term "Telegram Premium" subscriptions to cover SMS costs. This also serves as an additional revenue source for the company.
Therefore, the payment request during registration does not directly stem from Telegram’s policy; it is mainly related to high SMS tariffs charged by mobile operators.