TikTok ABŞ-də bağlanma təhlükəsi ilə üzləşir
TikTok artıq dörd ildir ki, ABŞ-də mübahisələrin mərkəzindədir. Əsas səbəb Çin hökumətinin platforma vasitəsilə ABŞ istifadəçilərinin məlumatlarına giriş əldə edə biləcəyi ilə bağlı narahatlıqlardır.
Keçən ay TikTok ABŞ-də müvəqqəti bağlanmış, lakin tezliklə bərpa olunmuşdu. Ötən həftə isə TikTok yenidən App Store və Google Play Store-da əlçatan oldu. Lakin tətbiqin ABŞ-dəki gələcəyi hələ də qeyri-müəyyən olaraq qalır. Bir sıra investorlar platformanı almaq üçün mübarizə aparır. CFRA Research-in vitse-prezidenti Anjelo Zino-nun qiymətləndirməsinə görə, TikTok-un ABŞ-dəki biznesi 60 milyard dollar dəyərində ola bilər.
TikTok ilə ABŞ hökuməti arasındakı gərginlik 2020-ci ildə o vaxtkı prezident Donald Trampın ByteDance ilə aparılan əməliyyatları qadağan edən sərəncam imzalaması ilə başladı. Tramp administrasiyası TikTok-un ABŞ-dəki fəaliyyətini yerli bir şirkətə satmağa məcbur etmək istədi. Microsoft, Oracle və Walmart kimi nəhənglər alıcılar arasında idi. Lakin ABŞ məhkəməsi müvəqqəti olaraq TikTok-un fəaliyyətinə icazə verdi və hüquqi mübarizə başladı.
2024-cü il aprelin 23-də ABŞ Senatı TikTok-a qarşı qanunu qəbul etdi. Qısa müddət sonra Prezident Co Bayden TikTok-un ya satılmasını, ya da tamamilə qadağan edilməsini tələb edən qanunu imzaladı. TikTok bu qərarı məhkəməyə verərək bunun Konstitusiyaya zidd olduğunu və söz azadlığı hüququnun pozulduğunu iddia etdi. Şirkət məlumatlarının təhlükəsiz olduğunu və ABŞ qanunlarına tam əməl etdiyini vurğuladı.
2024-cü ilin dekabrında Donald Tramp gözlənilmədən TikTok-un qadağan edilməsinə qarşı çıxdı. Yanvar ayında ABŞ Ali Məhkəməsi "Amerikanları Xarici Rəqiblərə Məxsus Tətbiqlərdən Qorumaq Qanunu"nu (PAFACA) təsdiqlədi. TikTok bu qanunun qüvvəyə minəcəyi 19 yanvar tarixində ABŞ-də fəaliyyətini dayandıracağını elan etdi. Lakin bu uzun çəkmədi. Cəmi 12 saat sonra platforma yenidən işə salındı. TikTok-un açıqlamasında bildirilirdi ki, Prezident Trampın səyləri nəticəsində TikTok ABŞ-də geri qayıtdı.
Hazırkı vəziyyət Yanvarın 20-də Tramp TikTok-un qadağasını 75 gün müddətinə təxirə salan sərəncam imzaladı. Bu müddət ərzində ya TikTok satılmalı, ya da Tramp administrasiyası ilə razılıq əldə olunmalıdır. Tramp, ByteDance və ABŞ şirkətləri arasında 50-50 nisbətində birgə mülkiyyət modelini dəstəklədiyini bildirib. Hələlik TikTok-un satışı ilə bağlı yekun razılıq əldə olunmayıb, lakin tezliklə bu məsələyə aydınlıq gələcəyi gözlənilir.
Trampın sərəncamı tətbiqin fəaliyyətini müvəqqəti qorusa da, 75 günlük müddət bitdikdən sonra nə baş verəcəyi sual altındadır. ABŞ şirkətləri və investorları TikTok-un satın alınması üçün mübarizə aparırlar, lakin yekun qərarın tezliklə veriləcəyi gözlənilir.

TikTok Faces the Threat of Being Banned in the US
TikTok has been at the center of controversy in the United States for four years. The main concern is that the Chinese government could gain access to U.S. user data through the platform.
Last month, TikTok was temporarily banned in the U.S. but was quickly restored. Last week, the app became available again on the App Store and Google Play Store. However, its future in the U.S. remains uncertain. Several investors are competing to acquire the platform, with CFRA Research Vice President Angelo Zino estimating that TikTok’s U.S. business could be worth $60 billion.
The tension between TikTok and the U.S. government began in 2020 when then-President Donald Trump signed an executive order banning transactions with ByteDance. The Trump administration attempted to force TikTok to sell its U.S. operations to a domestic company. Major corporations like Microsoft, Oracle, and Walmart were among the potential buyers. However, a U.S. court temporarily allowed TikTok to continue operating, leading to a prolonged legal battle.
On April 23, 2024, the U.S. Senate passed a law against TikTok. Shortly after, President Joe Biden signed legislation requiring TikTok to either be sold or completely banned. In response, TikTok sued the U.S. government, arguing that the law was unconstitutional and violated free speech rights. The company insisted that its data was secure and that it fully complied with U.S. regulations.
In December 2024, Donald Trump unexpectedly opposed TikTok’s ban. In January, the U.S. Supreme Court upheld the "Protecting Americans from Foreign Adversary-Controlled Applications Act" (PAFACA). TikTok announced that it would cease operations in the U.S. on January 19, when the law was set to take effect. However, just 12 hours later, the platform was reinstated. TikTok’s statement credited Trump’s efforts for its return to the U.S. market.
Current Situation
On January 20, Trump signed an executive order postponing the TikTok ban for 75 days. During this period, TikTok must either be sold or reach an agreement with the Trump administration. Trump has expressed support for a joint ownership model, where ByteDance and U.S. companies would share equal stakes (50-50). So far, no final agreement has been reached on the sale of TikTok, but a resolution is expected soon.
While Trump’s order temporarily protects the app’s operations, the future remains uncertain once the 75-day period expires. U.S. companies and investors continue to compete for TikTok’s acquisition, and a final decision is expected in the near future.