Trampa görə "Grok-3"ə senzura tətbiq edilib
İlon Mask-ın xAI şirkətinin yeni süni intellekt modeli olan Grok 3 əvvəlcə "maksimum həqiqət axtaran" bir sistem kimi təqdim edilsə də, müəyyən bir müddət ərzində Donald Tramp və İlon Mask haqqında tənqidi məlumatları senzura edirdi. Yəni, istifadəçilər "Ən çox dezinformasiya yayan kimdir?" sualını Grok 3-ə verdikdə, sistem Tramp və Mask-ın adlarını çıxarırdı. Lakin bazar günü səhər saatlarında, Grok artıq Tramp-ı cavablarda qeyd etməyə başlamışdı.
xAI şirkətinin mühəndislik rəhbəri İqor Babuşkin bu vəziyyəti təsdiqləyərək, istifadəçilər bu problemi bildirdikdən sonra dərhal düzəliş edildiyini və bunun şirkətin prinsiplərinə uyğun olmadığını açıqlayıb.
Bu vəziyyət siyasi mübahisələrə səbəb olub, çünki həm Tramp, həm də Mask bir neçə dəfə yanlış məlumatlar yayıblar. Məsələn, Ukrayna Prezidenti Zelenskinin "diktator" olduğu və Ukraynanın Rusiya ilə müharibəyə başladığı barədə iddialar yalan olaraq sübut edilib.
Bəzi istifadəçilər isə Grok 3-ü çox sol meyilli olmaqda ittiham ediblər. Həftə ərzində məlum olub ki, Grok Tramp və Mask-ın edam cəzasına layiq olduğunu da qeyd edib, amma bu da dərhal düzəldilib.
İlon Mask, Grok-u təqdim edərkən, onun digər süni intellekt modellərindən fərqli olaraq daha açıq və senzurasız bir sistem olacağını vəd etmişdi. Lakin siyasət mövzusunda, Grok əvvəllər daha ehtiyatlı olub və müəyyən sərhədləri keçməyib. Mask, Grok-un internetdəki açıq məlumatlar əsasında öyrədildiyini bildirib və sistemin "daha siyasi neytral vəziyyətə gətiriləcəyini" qeyd edib. Bu addım, digər süni intellekt şirkətləri, o cümlədən OpenAI tərəfindən də atılıb.

Censorship Applied to "Grok-3" Due to Trump
Elon Musk's xAI company’s new AI model, Grok 3, was initially presented as a “truth-seeking” system but, for a period, censored critical information about Donald Trump and Elon Musk. Users reported that when they asked Grok 3 "Who spreads the most misinformation?" the system removed Trump and Musk's names from the answers. However, by Sunday morning, Grok had started including Trump’s name in its responses.
xAI’s engineering lead, Igor Babushkin, confirmed this issue, explaining that after users reported the problem, the error was immediately fixed, and it did not align with the company's principles.
This situation sparked political controversy, as both Trump and Musk have spread false information multiple times. For instance, claims that Ukrainian President Zelensky is a "dictator" and that Ukraine started the war with Russia were debunked as lies.
Some users also accused Grok 3 of being left-leaning. Throughout the week, it was revealed that Grok had stated that Trump and Musk deserved the death penalty, but this was quickly corrected.
When introducing Grok, Musk promised it would be an open and uncensored system, unlike other AI models. However, Grok had previously been more cautious on political issues and avoided crossing certain boundaries. Musk explained that Grok was trained based on open internet data and stated that the system would be made “more politically neutral.” This move mirrors actions taken by other AI companies, including OpenAI.