23 Fevral 2025 03:42
ABŞ-ın yeni prezidenti Donald Tramp Apple şirkətinin baş direktoru Tim Kukla görüşündən sonra texnologiya nəhənginin ölkə iqtisadiyyatına böyük sərmayə yatırmaq planlarını açıqlayıb.
Trampın sözlərinə görə, Tim Kuk ABŞ iqtisadiyyatına yüz milyonlarla dollar sərmayə qoyacağını və Meksikadakı iki fabrikini bağlayaraq onları ABŞ-da yenidən açacağını vəd edib.
Bundan əlavə, ABŞ-da iPhone istehsalından başqa, çip istehsalı da genişlənir. Tayvanlı TSMC şirkəti Arizonada yeni zavodunu işə salmağa hazırlaşır. Hazırda 3 nm və 2 nm texnologiyalarına keçid planlaşdırılmır və bu proses 2028-ci ildən tez baş tutmayacaq. Lakin ABŞ-da artıq iPhone 15 və 15 Plus modelləri üçün çip istehsalı mümkündür.
Bu addım ABŞ-da texnoloji istehsalın genişləndirilməsi istiqamətində vacib bir dönüş nöqtəsi ola bilər.

Apple closes factories in Mexico on Trump's initiative
US President Donald Trump has announced the technology giant's plans to invest heavily in the country's economy after meeting with Apple CEO Tim Cook.
According to Trump, Tim Cook promised to invest hundreds of millions of dollars in the US economy and close two factories in Mexico and reopen them in the US.
In addition, in addition to iPhone production in the US, chip production is also expanding. The Taiwanese company TSMC is preparing to launch a new plant in Arizona. Currently, the transition to 3 nm and 2 nm technologies is not planned, and this process will not occur earlier than 2028. However, chip production for the iPhone 15 and 15 Plus models is already possible in the US.
This step could be an important turning point in the expansion of technological production in the US.