Trendyol 1 milyard dollar investisiya axtarır
Türkiyənin ən böyük e-ticarət platformalarından biri olan Trendyol, böyüməsini dəstəkləmək üçün təxminən 1 milyard dollar cəlb etməyi nəzərdən keçirir. Mövzu ilə bağlı məlumatı olan mənbələrin "Bloomberg News"abildirdiyinə görə, şirkət gələcək investisiya raundu üçün potensial investorlarla ilkin müzakirələr aparır.
Məlumata əsasən, raund 2024-cü ilin növbəti rübündə başlaya bilər. Lakin hazırda danışıqlar erkən mərhələdədir və yekun qərarın qəbul edilib-edilməyəcəyi hələ bilinmir. Trendyol-un əsas səhmdarı olan Alibaba Group Holding Ltd. və şirkət bu məsələ ilə bağlı şərh verməkdən imtina edib.
Trendyol 2021-ci ildə SoftBank Group Corp., General Atlantic, Yaxın Şərq suveren fondları və Princeville Capital-ın liderliyi ilə keçirilən raundda 1.5 milyard dollar cəlb etmişdi və həmin vaxt 16.5 milyard dollar dəyərində qiymətləndirilmişdi.
2010-cu ildə Demet Mutlu tərəfindən qurulan Trendyol, Türkiyənin ən böyük e-ticarət platformasına çevrilib. Şirkət nYaxın Şərq də daxil olmaqla bir sıra beynəlxalq bazarlara genişlənib və Alibaba-nın illik hesabatına görə, 2024-cü maliyyə ilində sifarişlərin sayı 20%-dən çox artıb. Trendyol Alibaba Beynəlxalq Rəqəmsal Ticarət Qrupunun bir hissəsidir və AliExpress, Lazada, Daraz və Miravia kimi platformalarla birlikdə fəaliyyət göstərir.
Son zamanlar Alibaba, Çindəki əsas biznesində gözləniləndən zəif nəticələr əldə etdikdən sonra e-ticarət əməliyyatlarını nəzarət etmək üçün icraçı Cianq Fanı təyin edib.

Trendyol seeks $1 billion investment
Trendyol, one of Turkey’s largest e-commerce platforms, is considering raising about $1 billion to support its growth. The company is in preliminary discussions with potential investors for a future investment round, Bloomberg News reported, citing sources familiar with the matter.
The round is reportedly set to begin in the second quarter of 2024. However, the talks are currently at an early stage and it is not yet known whether a final decision will be made. Alibaba Group Holding Ltd., a major shareholder of Trendyol, and the company declined to comment on the matter.
Trendyol raised $1.5 billion in a 2021 round led by SoftBank Group Corp., General Atlantic, Middle Eastern sovereign wealth funds and Princeville Capital, and was valued at $16.5 billion at the time.
Founded in 2010 by Demet Mutlu, Trendyol has become Turkey’s largest e-commerce platform. The company has expanded into several international markets, including the Middle East, and according to Alibaba’s annual report, orders grew by more than 20% in fiscal 2024. Trendyol is part of Alibaba’s International Digital Commerce Group and operates alongside platforms such as AliExpress, Lazada, Daraz and Miravia.