Türk alim Google DeepMind-a rəhbər təyin olundu
Google-un süni intellekt bölməsi Google DeepMind-da rəhbərlik dəyişikliyi baş verib. Şirkətin baş direktoru Sundar Piçai açıqlayıb ki, DeepMind-ın həmtəsisçisi Demis Hassabis artıq Google DeepMind-ın İdarə Heyətinin sədri və Alphabet-in Baş Elmi İşçisi (Chief Scientist) vəzifəsində fəaliyyət göstərəcək.
Onun yerinə isə Google DeepMind-ın texnologiya direktoru və baş süni intellekt memarı olan Koray Kavukçuoğlu şirkətin yeni baş rəhbərlərindən biri – Senior Vice President (Kıdemli Vitse-Prezident) təyin edilib.
Yeni vəzifəsində Koray Kavukçuoğlu şirkətin əsas süni intellekt modellərinin hazırlanması, qabaqcıl AI tədqiqatları, Gemini platforması və tərtibatçı komandalarına rəhbərlik edəcək.
Sundar Piçai bildirib ki, Kavukçuoğlu artıq 13 ildir Google DeepMind-da çalışır və dərin öyrənmə sahəsində dünya miqyasında tanınan mütəxəssislərdən biridir. O, DeepMind-ın dərin öyrənmə komandasını yaradıb və WaveNet və DQN (Deep Q-Network) kimi süni intellekt sahəsində mühüm texnologiyaların inkişafına rəhbərlik edib.
Demis Hassabis isə yeni rolunda əsas diqqətini süni ümumi intellektin (AGI) inkişafına və elmi kəşflərə yönəldəcək, eyni zamanda Alphabet-ə məxsus Isomorphic Labs şirkətinə rəhbərlik etməyə davam edəcək.

06 August 2026 10:53
Google's artificial intelligence division Google DeepMind has undergone a leadership change. The company's CEO Sundar Pichai announced that DeepMind co-founder Demis Hassabis will now serve as Chairman of the Board of Directors of Google DeepMind and Chief Scientist of Alphabet.
In his place, Koray Kavukçuoğlu, Google DeepMind's CTO and chief artificial intelligence architect, has been appointed one of the company's new senior executives - Senior Vice President.
In his new position, Koray Kavukçuoğlu will lead the company's core artificial intelligence model development, advanced AI research, Gemini platform and development teams.
Sundar Pichai said that Kavukçuoğlu has been working at Google DeepMind for 13 years and is one of the world's recognized experts in deep learning. He founded DeepMind's deep learning team and led the development of key technologies in the field of artificial intelligence such as WaveNet and DQN (Deep Q-Network).
In his new role, Demis Hassabis will focus on the development of artificial general intelligence (AGI) and scientific discoveries, while continuing to lead Alphabet's Isomorphic Labs.