Türk startap icması Komünite 600 min dollar investisiya əldə edib
Təsisçiləri, məzmun yaradıcılarını vahid ekosistemdə toplayan Komünite, strateji böyümə planları çərçivəsində uğura imza atıb. İcma 10 milyon dollar dəyərləmə ilə 600 min dollar həcmində "Seriya A öncəsi" investisiya raundunu müvəffəqiyyətlə tamamlayıb. Nevzat Aydının rəhbərlik etdiyi bu investisiya prosesində mələk investorlarla yanaşı, "Teknasyon" və "Easyapp" kimi korporativ qurumlar da iştirak edib. Cəlb edilən maliyyə vəsaiti icmanın üç əsas fəaliyyət istiqamətinin – onlayn icma, süni intellekt xidmətləri və görüş mərkəzinin infrastrukturunun gücləndirilməsinə sərf olunacaq.
Peşəkarlar üçün həm onlayn şəbəkələşmə, həm də inkişaf mərkəzi kimi mövqeləndirən bu Komünite hazırda ciddi istifadəçi bazasına sahibdir. Komünitenin 2200-dən çox ödənişli üzvü, 20 mindən çox xəbər bülleteni abunəçisi və sosial mediada 40 mini aşan izləyicisi mövcuddur. Bu geniş auditoriya startapın sadəcə rəqəmsal mühitdə deyil, həm də real sektorda təsir gücünü artırmasına zəmin yaradır.
Ekosistemin daxilində ən dinamik inkişaf tempi nümayiş etdirən layihə isə "Lokomotif AI" adlanır. Startapın bu seqmenti xüsusilə korporativ sektorda böyük maraq doğurub; keçirilən təlimlərdə 6 mindən çox şəxs iştirak edib və onların əksəriyyətini korporativ mütəxəssislər təşkil edib. Startap bu istiqamətdə innovasiyaları davam etdirərək iki vacib məhsulu da bazara təqdim edib: böyük dil modellərində (LLM) marka monitorinqini həyata keçirən "Insighter" və satış komandaları üçün real ssenarilərə əsaslanan simulyasiya təlimləri təklif edən "VocalSense AI".
İcmanın innovasiya mərkəzi funksiyasını daşıyan "Komünite Space" isə Vadistanbulda fəaliyyət göstərir. Bu məkan fəaliyyətini sırf süni intellekt yönümlü tədbirlər üzərində quraraq, il ərzində 70-dən çox vorkşop və qapalı görüşlərlə ekosistem üzvlərini bir araya gətirir. Gələcək hədəflərə gəldikdə, startap 2028-ci ilə qədər dəyərini yüz milyonlarla dollar səviyyəsinə çatdırmağı, regional miqyasda genişlənməyi və bizneslərin süni intellekt transformasiyasında lider rolunu oynamağı planlaşdırır.

Turkish startup community Komünite has raised 600 thousand dollars in investment
The startup Komünite, which brings together entrepreneurs and content creators within a unified ecosystem, has achieved significant success as part of its strategic growth plans. The startup has successfully completed a pre-Series A investment round of $600,000 at a $10 million valuation. The investment process, led by Nevzat Aydın, also included participation from angel investors as well as corporate entities such as Teknasyon and EasyApp. The funds raised will be used to strengthen the infrastructure of the startup’s three main areas of activity: online community, AI services, and the meeting center.
Positioning itself as both an online networking hub and a development center for entrepreneurs and professionals, the startup currently boasts a strong user base. It now has more than 2,200 paid members, over 20,000 newsletter subscribers, and more than 40,000 social media followers. This broad audience enables the startup to expand its influence not only in the digital environment but also in the real sector.
The most rapidly developing project within the ecosystem is called Lokomotif AI. This segment of the startup has attracted significant interest, especially in the corporate sector; more than 6,000 people have participated in its training programs, most of whom are corporate professionals. Continuing its innovations in this direction, the startup has also launched two important products: Insighter, which provides brand monitoring through large language models (LLMs), and VocalSense AI, which offers sales teams simulation-based training using real scenarios.
The startup's innovation hub, Komünite Space, operates in Vadistanbul. This venue focuses exclusively on AI-centered events, bringing ecosystem members together through more than 70 workshops and closed meetings annually. As for future goals, the startup plans to increase its valuation to hundreds of millions of dollars by 2028, expand regionally, and become a leading force in helping businesses undergo AI transformation.