İstanbulda fəaliyyət göstərən türk startapı Commencis-in komandası, "OpenAI to Z Challenge" beynəlxalq süni intellekt müsabiqəsində dünya üzrə 2-ci yerə layiq görülüb. Bu nüfuzlu yarışmada 10 mindən çox iştirakçı mübarizə aparıb.
"Commencis" komandası bu böyük uğura "GlyphTrack" layihəsi ilə imza atıb. Layihədə GPT əsaslı texnologiyalar və inkişaf etmiş anomaliya aşkarlama üsulları birləşdirilərək, meşə altında gizlənmiş arxeoloji sahələr və qədim sivilizasiya izləri müəyyən edilib.
Layihənin hazırlanmasında Dorukhan Arslan, Ece Ünal, Pınar Ersoy və Ebubekir Karamustafadan ibarət komanda çalışıb. Eyni zamanda, arxeoloqlar Görkem Kızılkayak və Güneş Duru da layihəyə dəstək veriblər.
Commencis-in qurucusu və CEO-su Fırat İşbecer bu mükafatın komandalarının səylərinin və bacarıqlarının sübutu olduğunu bildirib. O, türk texnologiya startapının qlobal süni intellekt sahəsində ön sırada olmasından qürur duyduğunu vurğulayıb.

Turkish startup Commencis secures 2nd Place in “OpenAI to Z Challenge” competition
The Istanbul-based Turkish startup Commencis team secured 2nd place globally in the international artificial intelligence competition, OpenAI to Z Challenge. Over 10,000 participants competed in this prestigious event.
The Commencis team achieved this success with their project GlyphTrack. The project combines GPT-based technologies with advanced anomaly detection methods to identify hidden archaeological sites and traces of ancient civilizations beneath forest canopies.
The project was developed by a team consisting of Dorukhan Arslan, Ece Ünal, Pınar Ersoy, and Ebubekir Karamustafa, with support from archaeologists Görkem Kızılkayak and Güneş Duru.
Commencis founder and CEO Fırat İşbecer stated that the award is a testament to the team’s dedication and skills. He expressed pride in seeing a Turkish technology startup at the forefront of global artificial intelligence innovation.