02 Sentyabr 2025 14:57
Türk startapı "Reprai", dərman şirkətlərinin satış və marketinq işlərini süni intellektlə asanlaşdıran platformadır. Startap, bu işi daha da böyütmək üçün "Simya VC" vençur fondundan 500 min dollar investisiya alıb. "Simya VC", Türkiyənin köklü vençur fondlarından olan "212" tərəfindən idarə olunur.
"Reprai", Didem Aral və Özhan Öztürk tərəfindən yaradılıb. Onların platforması dərman şirkətlərinə həkimlərlə daha yaxşı əlaqə qurmağa kömək edir. Belə ki, startap şirkətlərin hər bir həkimə fərdi yanaşmasını təmin edir və onlara necə daha effektiv çatmaq lazım olduğunu göstərir.
"Reprai"-ın əsas məqsədi ABŞ və Avropa kimi böyük bazarlarda yer almaqdır. Alınan yeni investisiya ilə onlar komandalarını genişləndirmək, daha çox müştəri qazanmaq və texnologiyalarını inkişaf etdirmək niyyətindədirlər.
Şirkətin CEO-su Didem Aral deyir ki, onlar dərman sənayesindəki marketinq proseslərinə süni intellektlə yenilik gətirməyi hədəfləyirlər. Onun sözlərinə görə, bu investisiya onlara qlobal bazarda güclü bir oyunçu olmağa kömək edəcək.
"Simya VC" nin nümayəndəsi Selma Bahçıvanoğlu isə qeyd edir ki, "Reprai" hələ rəqəmsallaşmamış bir bazarda böyük bir boşluğu doldurur. Məsələn, ABŞ-də bir dərman təmsilçisinin həkimlə görüşü ortalama 500 dollara başa gəlir, amma "Reprai" bu xərci 20 dollardan da aşağı sala bilir. Bu, həm xərcə, həm də işin səmərəliliyinə böyük təsir göstərir.

02 September 2025 14:57
The Turkish startup Reprai is a platform that streamlines the sales and marketing operations of pharmaceutical companies using artificial intelligence. To expand its operations, the startup has secured $500,000 in investment from Simya VC, a venture capital fund managed by Turkey’s established fund 212.
Reprai was founded by Didem Aral and Özhan Öztürk. Their platform helps pharmaceutical companies improve interactions with doctors by enabling personalized engagement and guiding how to reach each healthcare professional more effectively.
The main goal of Reprai is to establish a presence in major markets such as the U.S. and Europe. With the new investment, the startup plans to expand its team, acquire more clients, and further develop its technology.
CEO Didem Aral stated that they aim to bring AI-driven innovation to the marketing processes of the pharmaceutical industry. According to her, this investment will help Reprai become a strong player in the global market.
Selma Bahçıvanoğlu from Simya VC added that Reprai fills a significant gap in a still largely digitalizing market. For instance, in the U.S., an average doctor-representative meeting costs around $500, whereas Reprai can reduce this cost to under $20, offering substantial efficiency and cost advantages.