21 fevral 2023-cü il tarixində Türkiyənin qabaqcıl sosial platforması Ekşi Sözlük-ə BTQ (İnformasiya Texnologiyaları və Kommunikasiya Qurumu) qərarı ilə girişdən əngəllənmişdi. 2 mart 2023-cü ildə Ekşi Sözlük-ə giriş blokunun qaldırılmasına qərar verildi və platforma qərarın həyata keçirilməsi üçün səlahiyyətlilərlə əlaqə saxladığını açıqladı.
Daha sonra Ekşi Sözlük-ə giriş yenidən bağlandı. Ankara 4-cü Sülh Cəza Məhkəməsinin Ekşi Sözlükə giriş qadağasının qaldırılmasına etirazı araşdıran 5-ci Sülh Cəza Məhkəməsi etirazı təsdiqləyərək Ekşi Sözlükə giriş blokunu yekunlaşdırdı.
O vaxtdan platforma giriş üçün müxtəlif üsullar sınayırdı. Ən əsası da platforma domen adını dəyişirdi. Yəni, eskisozluk.com yox, başqa domenlərlə fəaliyyət göstərirdi. Nəhayət, eskisozluk111.com domeni ilə xidmət göstərən Ekşi Sözlük-ün giriş bloku artıq tamamilə aradan qaldırılıb. İndi əvvəlki kimi eskisozluk.com vasitəsilə platformaya daxil olmaq mümkündür.

The Ekşi Sözlük block has been canceled in Turkey
On February 21, 2023, access to Turkey's leading social platform Ekşi Sözlük was blocked by the ICT (Information Technologies and Communication Authority) decision. On March 2, 2023, it was decided to remove the access block to Ekşi Sözlük, and the platform announced that it had contacted the authorities to implement the decision.
Later, access to Ekşi Sözlük was closed again. The 5th Criminal Court of the Peace, which investigated the objection to the removal of the ban on access to Ekşi Sözlük by the 4th Criminal Court of the Ankara, approved the objection and finalized the block of access to the Ekşi Sözlük.
Since then, the platform has been experimenting with different methods of access. Most importantly, the platform was changing the domain name. That is, not eskisozluk.com, but other domains. Finally, the access block of Ekşi Sözlük, which serves with the domain eskisozluk111.com, has already been completely removed. Now it is possible to access the platform through eskisozluk.com as before.