WaterTech Bootcamp: Süni İntellektlə Su Ehtiyatlarının İdarəolunması
5–8 sentyabr tarixlərində Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin Təlim və İnnovasiyalar Mərkəzində keçirilən WaterTech Bootcamp, su ehtiyatlarının idarə olunması sahəsində süni intellekt və innovativ texnologiyaların tətbiqinə həsr olunmuş 4 günlük təlim və hakaton proqramıdır. Tədbirin rəsmi açılışı 5 sentyabr tarixində baş tutub.
Ümumilikdə 305 nəfər müraciət edənlərdən, seçilmiş 60 gənc hazırda Bootcamp-da iştirak edir. İştirakçılar həm nəzəri biliklər, həm də real problemlər üzərində praktiki bacarıqlar əldə edir, komandalar şəklində texnoloji həllər üzərində çalışırlar. Proqramın sonunda ən uğurlu ideyalar münsiflər heyəti tərəfindən seçilərək mükafatlandırılacaq və layihələrini həyata keçirilməsi üçün imkanları qazanacaqlar.
WaterTech Bootcamp, Su və Meliorasiya Elmi Tədqiqat İnstitutu və SUP VC-nin təşkilatçılığı, EU4ClimateResilience (Avropa İttifaqının Şərq Tərəfdaşlığında Karbonsuzlaşma və İqlim Dayanıqlılığı) layihəsinin dəstəyi ilə həyata keçirilir. Layihə Avropa İttifaqı (Aİ) və Almaniyanın Ətraf Mühit, İqlim Fəaliyyəti, Təbiətin Mühafizəsi və Nüvə Təhlükəsizliyi üzrə Federal Nazirliyi (BMUKN) tərəfindən maliyyələşdirilir, GİZ və OECD tərəfindən həyata keçirilir.
WaterTech Bootcamp yalnız bilik və bacarıqların artırıldığı bir platforma deyil, həm də komanda işi, kreativlik və davamlı inkişafa yönəlik dəyərləri təşviq edən mühüm bir təşəbbüsdür.

The WaterTech Bootcamp took place on 5–8 September at the Training and Innovation Center of the Azerbaijan State Water Resources Agency. It was a 4-day training and hackathon program about the use of artificial intelligence and innovative technologies in water management. The official opening was held on 5 September.
From 305 applicants, 60 young participants were selected to join the Bootcamp. They are learning both theory and practice, working in teams to create technological solutions for real problems. At the end of the program, the best ideas will be chosen by a jury. The winners will get awards and opportunities to develop their projects.
The Bootcamp is organized by the Scientific Research Institute of Water and Melioration and SUP VC, with support from the EU4ClimateResilience project. The project is financed by the European Union (EU) and the German Federal Ministry for the Environment, Nature Conservation, Nuclear Safety and Consumer Protection (BMUV), and implemented by GIZ and OECD.
The WaterTech Bootcamp is not only a place to improve knowledge and skills but also a platform that encourages teamwork, creativity, and sustainable development.