Wikipedia könüllü redaktor icmasının səsverməsi ilə qəbul edilən yeni siyasətə əsasən, məqalələrin yazılmasında süni intellektdən istifadəyə qadağa qoyub. 27 mart 2026-cı ildə açıqlanan qərara görə, artıq məzmunun yaradılması və ya yenidən yazılması üçün böyük dil modellərinin (LLM) istifadəsi açıq və qəti şəkildə yasaqlanır.
Daha əvvəl bu məsələ ilə bağlı qeyri-müəyyən ifadələr işlədilsə də, son dəyişikliklə qaydalar daha sərtləşdirilib. Uzun müddətdir müzakirə olunan bu qərar icma daxilində keçirilən səsvermədə böyük üstünlüklə — 40 lehinə, 2 əleyhinə səslə qəbul edilib.
Bununla belə, platforma süni intellekti tamamilə qadağan etməyib. Yeni qaydalara əsasən, redaktorlar yalnız öz yazdıqları mətnlər üzərində əsas düzəlişlər və redaktə təklifləri almaq üçün süni intellektdən istifadə edə bilərlər. Ancaq bu zaman süni intellektin mətnə yeni məlumat əlavə etməsinə icazə verilmir və bütün dəyişikliklər mütləq insan tərəfindən diqqətlə yoxlanmalıdır.
Platforma rəhbərliyi redaktorları xüsusilə “halüsinasiya” kimi tanınan süni intellekt səhvlərinə qarşı xəbərdar edib. Bildirilib ki, süni intellekt bəzən tapşırıqdan kənara çıxaraq mətnin məzmununu dəyişə və mənbələrlə təsdiqlənməyən yanlış məlumatlar yarada bilər.

Wikipedia has banned the use of artificial intelligence in article writing under a new policy adopted by its volunteer community of editors. The decision, announced on March 27, 2026, explicitly and categorically prohibits the use of large language models (LLMs) to generate or rewrite content.
While there have been vague statements on the issue before, the latest change has tightened the rules. The long-debated decision was passed by a large majority in a community vote — 40 in favor and 2 against.
However, the platform has not banned artificial intelligence entirely. Under the new rules, editors can only use artificial intelligence to make basic corrections and receive editing suggestions on their own texts. However, the artificial intelligence is not allowed to add new information to the text, and all changes must be carefully reviewed by a human.
The platform’s management has warned editors against AI errors, especially known as “hallucinations.” It was noted that artificial intelligence can sometimes go beyond the task, changing the content of the text and creating false information that is not confirmed by sources.