Rusiyanın iri onlayn ticarət platforması Wildberries yaxın gələcəkdə virtual mobil operator (MVNO) kimi fəaliyyətə başlamağı planlaşdırır. Mütəxəssislərin fikrincə, ən çox ehtimal olunan tərəfdaş T2 operatoru ola bilər.
Federal operatorlardan birindəki mənbənin “Kommersant”a verdiyi məlumata görə, Wildberries hazırda operatorlarla şəbəkələrindən istifadə şərtləri üzərində danışıqlar aparır. “Vympelkom” (Beeline), “Megafon”, MTS və T2 isə jurnalistin sorğularına cavab verməyiblər.
“Megafon”un şəbəkəsində artıq beş virtual operator fəaliyyət göstərir və onlar yeni tərəfdaşlarla əməkdaşlığa açıqdırlar. MTS-in şəbəkəsində isə 17 regionda “T-Mobile” çalışır. T2 operatorundan bildirilib ki, onlar tərəfdaşlığa açıqdırlar və hazırda şəbəkələrində 25-dən çox operator fəaliyyət göstərir. İlsonuna qədər 54% MVNO abonentləri məhz T2 şəbəkəsində xidmət alacaq.
J’son & Partners Consulting şirkətinin Telekommunikasiya Xidmətləri Departamentinin direktoru Kirill Kuçerovun sözlərinə görə, Wildberries-in virtual operator kimi abonent bazası 5-6 ildən sonra “T-Mobile”un bazasına — təxminən 6 milyon istifadəçiyə yaxınlaşa bilər. Bu isə müştərilərə cəlbedici məhsul təklifindən asılıdır.
Sənaye iştirakçıları yeni oyunçunun bazara daxil olmasını rəğbətlə qarşılayır, çünki bu, rəqabəti artırır. “Yota” şirkəti isə bildirib ki, yeni oyunçunun bazara girişi onların inkişaf strategiyasına təsir etməyəcək.
Qeyd edək ki, 2025-ci ilin aprelində “Alfa-Bank” da öz müştəriləri üçün virtual mobil operator xidmətini istifadəyə verib. Bankın SIM və eSIM kartları yalnız bəzi regionlardakı filiallarda əldə edilə bilər.

Russian e-commerce giant Wildberries is planning to enter the mobile market as a virtual mobile network operator (MVNO). Experts believe that T2 is the most likely partner for this initiative.
According to a source at a federal telecom operator who spoke to Kommersant, Wildberries is currently negotiating terms with operators to launch services on their networks. Representatives from Vympelkom (Beeline), Megafon, MTS, and T2 have not responded to inquiries about whether they are in talks with Wildberries.
Megafon’s network already hosts five MVNOs and is open to new partnerships. MTS operates “T-Mobile” in 17 regions. T2 stated that it is open to partnerships and currently supports more than 25 operators on its network. By the end of the year, 54% of all MVNO subscribers are expected to be served on T2’s network.
Kirill Kucherov, director of the Telecommunications Services Department at J’son & Partners Consulting, said Wildberries’ MVNO subscriber base could reach around 6 million in five to six years—comparable to T-Mobile’s—provided they offer attractive products for customers.
Industry participants welcome the entry of a new player to the MVNO market, as it will boost competition. Yota, however, stated that the new entrant will not change its development strategy.
It’s worth noting that in April 2025, Alfa-Bank launched its own mobile operator service for customers. Regular SIM cards and eSIMs are available only at some bank branches in selected regions.