Dünyanın ən populyar veb sayt qurma platformalarından biri olan WordPress, süni intellekt (AI) texnologiyalarının inteqrasiyasını gücləndirmək məqsədilə rəsmi AI komandası formalaşdırdığını elan edib. Açıq mənbə əsaslı olan və milyonlarla istifadəçi tərəfindən seçilən WordPress, sadə bloqlardan tutmuş, böyük müəssisələrin kompleks veb saytlarına qədər geniş istifadə sahəsinə malikdir.
Yeni yaradılan komanda, WordPress-in açıq mənbəli inkişaf etdirici icması daxilində AI əsaslı məhsulların inkişafını daha məqsədyönlü şəkildə idarə etməyə xidmət edəcək.
Komandaya Automattic (WordPress-in ana şirkəti) daxilində süni intellekt sahəsinə rəhbərlik edən James LePage, Google şirkətindən Felix Arntz və Pascal Birchler, eləcə də veb dizayn firması 10up-un Açıq Mənbə Direktoru Jeff Paul daxildir.
WordPress icraçı direktoru Mary Hubbard bu təşəbbüslə bağlı bloq yazısında belə bildirib:
“Birgə fəaliyyət göstərən vahid komanda AI inkişafını düşünülmüş şəkildə yönləndirir, parçalanmanın qarşısını alır və WordPress-in uzunmüddətli məqsədləri ilə uyğunluq təmin edir.”
Hazırda WordPress platformasında 660-dan çox AI plaqini fəaliyyət göstərir. Ən çox istifadə olunan plaqinlər arasında AI əsaslı şablon qurucular, SEO optimizasiya vasitələri və çatbotlar yer alır. Bu da göstərir ki, WordPress icması artıq süni intellekt texnologiyalarına böyük maraq göstərir və bu sahədə inkişaf üçün zəmin mövcuddur.
Bu təşəbbüs, WordPress-in gələcəkdə süni intellekt texnologiyalarının veb inkişaf sahəsində necə mərkəzi rol oynaya biləcəyini daha aydın şəkildə ortaya qoyur.

WordPress, one of the world’s most popular website-building platforms, has announced the formation of an official AI team to enhance the integration of artificial intelligence (AI) technologies. As an open-source platform used by millions of people, WordPress serves a wide range of purposes — from simple blogs to complex websites for large enterprises.
The newly established team is set to guide and manage the development of AI-based products within WordPress’ open-source developer community in a more structured and goal-oriented manner.
The team includes James LePage, who leads AI at Automattic (WordPress’ parent company), Felix Arntz and Pascal Birchler from Google, as well as Jeff Paul, Director of Open Source at the web design firm 10up.
In a blog post, WordPress Executive Director Mary Hubbard highlighted the importance of the initiative:
“A unified team stewards AI development thoughtfully, avoids fragmentation, and ensures alignment with the long-term goals of WordPress.”
Currently, there are over 660 AI plugins available on the WordPress platform. The most widely used plugins include AI-powered template builders, SEO optimization tools, and chatbots. This indicates a growing interest in AI technologies among the WordPress community and reflects the fertile ground for further innovation in this area.
This initiative marks a significant step forward in WordPress’ aim to play a central role in the future of AI-driven web development.