Yunanıstan 15 yaşdan kiçiklər üçün sosial medianı qadağan edəcək
Yunanıstan hökuməti uşaqların sosial mediadan istifadəsinə məhdudiyyət qoyulması istiqamətində yeni təşəbbüs irəli sürüb. Baş nazir Kyriakos Mitsotakis bildirib ki, valideynlərlə apardığı söhbətlər zamanı uşaqların yuxu problemləri yaşadığı, tez narahat olduğu və uzun müddət telefon istifadə etdiyi müşahidə olunur.
Fevral ayında yayımlanan sorğunun nəticələrinə görə, respondentlərin təxminən 80 faizi belə qadağanı dəstəkləyir. Ölkədə artıq məktəblərdə mobil telefonların istifadəsi qadağan edilib və yeniyetmələrin ekran vaxtını məhdudlaşdırmaq üçün valideyn nəzarəti alətləri tətbiq olunur.
Hökumət bu sahədə Avropa səviyyəsində də addımların atılmasını istəyir. Bu məqsədlə Avropa Komissiyasına müraciət edilərək vahid yanaşmanın vacibliyi vurğulanıb. Təkliflər arasında “rəqəmsal yetkinlik yaşı”nın 15 olaraq müəyyən edilməsi, sosial platformalarda yaş yoxlamasının məcburi edilməsi və ümumi nəzarət mexanizminin yaradılması yer alır.
Qeyd edək ki, artıq bəzi ölkələr sosial media ilə bağlı daha sərt qaydalar tətbiq edir və bu sahədə qlobal tendensiya formalaşmaqdadır.

The Greek government has launched a new initiative to limit children's use of social media. Prime Minister Kyriakos Mitsotakis said that during conversations with parents, children have been observed to have sleep problems, become easily agitated and use their phones for long periods of time.
According to the results of a survey published in February, about 80 percent of respondents support such a ban. The country has already banned the use of mobile phones in schools and parental control tools are being implemented to limit teenagers' screen time.
The government also wants steps to be taken at the European level in this area. To this end, the European Commission has been appealed to and the importance of a unified approach has been emphasized. The proposals include setting the "digital age of majority" at 15, making age verification mandatory on social platforms and establishing a common monitoring mechanism.
It should be noted that some countries are already implementing stricter rules on social media, and a global trend is taking shape in this area.