Azərbaycanda süni intellekt sahəsində ilk standartlar tətbiq edilib
Azərbaycanda süni intellektin (AI) inkişafı üçün milli strategiya çərçivəsində artıq dörd standart tətbiq olunub. Bu barədə məlumatı Bakıda keçirilən “StrategEast: Dövlət və İnformasiya Texnologiyaları Avrasiya Forumu 2025” açılış mərasimində İnnovasiyalar və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin (İRİA) kommersiya direktoru Salar İmaməliyev verib.
S. İmaməliyev bildirib ki, ilin əvvəlində hökumət “Azərbaycan Respublikasının 2025–2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası”nı təsdiqləyib. Bu strategiya davamlı AI ekosisteminin qurulmasına yönəlmiş geniş yol xəritəsidir və əsas məqsədi zəruri infrastrukturun yaradılması, insan kapitalının inkişafı və süni intellektin həm iqtisadiyyata, həm də cəmiyyətə fayda gətirməsini təmin etməkdir.
O əlavə edib ki, artıq beynəlxalq bazar təhlilləri aparılıb, qiymətləndirmə metodologiyaları qlobal standartlarla uyğunlaşdırılıb və dövlət qurumları arasında Rəqəmsal Məcəllə tətbiq edilir. Hazırda bu standartlardan dördü aktiv şəkildə həyata keçirilir və vətəndaşlara xidmət edir.
S. İmaməliyev vurğulayıb ki, ölkədə süni intellektin tətbiqini sürətləndirmək məqsədilə Süni İntellekt Akademiyası yaradılıb. Akademiyanın əsas missiyası qabaqcıl dünya təcrübələrini akademik mühitə gətirməkdir. Təhsil və tədqiqat sahələrinə diqqət yetirilən akademiya proqramları MIT, Stanford, Harvard və Carnegie Mellon kimi universitetlərin səviyyəsinə uyğun hazırlanacaq.
Bununla belə, hədəf yalnız akademik mühitlə məhdudlaşmır — sistem gündəlik həyatı da əhatə edir. Hazırda yaradılan platforma 98 % dəqiqlik göstərir və istifadəçilərə yalnız etibarlı, hüquqi baxımdan düzgün nəticələr təqdim edir, ehtimal edilən cavablarla kifayətlənmir, – deyə İRİA-nın nümayəndəsi qeyd edib.

Four AI Standards Implemented in Azerbaijan
Azerbaijan has already implemented four standards as part of its national strategy for the development of artificial intelligence (AI). This information was shared by Salar İmaməliyev, Commercial Director of the Innovation and Digital Development Agency (IRIA), during the opening ceremony of the “StrategEast: State and Information Technology Eurasia Forum 2025” held in Baku.
İmaməliyev stated that earlier this year, the government approved the “Azerbaijan Artificial Intelligence Strategy 2025–2028,” a comprehensive roadmap aimed at building a sustainable AI ecosystem. The strategy focuses on developing the necessary infrastructure, enhancing human capital, and ensuring that AI brings benefits to both the economy and society.
He added that international market analyses have already been conducted, evaluation methodologies have been aligned with global standards, and the Digital Code is being implemented across government institutions. Four of these standards are now actively applied and serve the public.
İmaməliyev also highlighted that the AI Academy has been established to accelerate AI adoption in the country. The academy’s primary mission is to integrate advanced global practices into the academic environment. Its programs, focused on education and research, are designed to match the level of institutions such as MIT, Stanford, Harvard, and Carnegie Mellon.
However, the goal extends beyond academia — the system is also intended to impact daily life. The platform currently demonstrates 98% accuracy, providing users with reliable and legally compliant results rather than just probable answers, İmaməliyev emphasized.