Hörmüz boğazı yaxınlığında qəzaya uğrayan ABŞ Ordusuna məxsus AH-64 Apache hücum helikopterinin İran istehsalı Shahed dronu tərəfindən vurulduğu iddia edilir. ABŞ rəsmilərinə istinadən yayılan məlumatlara görə, hadisədən əvvəl dronun helikopterə dəydiyi müşahidə olunub. Hazırda bunun qəsdən həyata keçirilən hücum, yoxsa təsadüfi toqquşma olduğu araşdırılır.
Məlumata görə, təxminən 35 min dollar dəyərində olan Shahed dronu 25 milyon dollarlıq Apache helikopterini sıradan çıxarıb. Helikopterin iki nəfərlik heyəti isə xilasetmə əməliyyatı nəticəsində sağ qalıb.
Hadisə ABŞ və İran arasında gərginliyin yenidən artdığı dövrə təsadüf edir. ABŞ prezidenti Donald Tramp helikopterin vurulmasına görə İranı məsul tutaraq cavab tədbirlərinin görüləcəyini bildirib. Ardınca ABŞ qüvvələri İranın hava hücumundan müdafiə sistemlərinə və hərbi obyektlərinə zərbələr endirib.
Ekspertlər qeyd edirlər ki, nisbətən ucuz pilotsuz aparatların bahalı hərbi texnikalara qarşı effektivliyi müasir müharibələrin xarakterini dəyişməyə davam edir.

A US Army AH-64 Apache attack helicopter that crashed near the Strait of Hormuz was allegedly shot down by an Iranian-made Shahed drone. According to reports citing US officials, the drone was observed to hit the helicopter before the incident. It is currently being investigated whether this was a deliberate attack or an accidental collision.
According to reports, the Shahed drone, worth about $ 35,000, disabled the $ 25 million Apache helicopter. The helicopter's two-man crew survived the rescue operation.
The incident coincides with a period of renewed tension between the US and Iran. US President Donald Trump has held Iran responsible for the downing of the helicopter and said that retaliatory measures will be taken. Subsequently, US forces have struck Iranian air defense systems and military facilities.
Experts note that the effectiveness of relatively inexpensive unmanned aircraft against expensive military equipment continues to change the nature of modern wars.