Amazon: Data mərkəzləri amerikalıların bağ suvarmasına sərf etdiyi suyun cəmi 0,075%-ni istifadə edir
15 İyun 2026 12:50
ABŞ-də data mərkəzlərinin su istehlakı ilə bağlı narahatlıqlar artarkən, Amazon bu sahədəki tənqidlərə cavab verib. Şirkət bildirib ki, dünya üzrə data mərkəzlərində istifadə etdiyi 2,5 milyard qallon su amerikalıların bağ və qazonların suvarılmasına sərf etdiyi suyun cəmi 0,075%-nə bərabərdir.
Amazon-un açıqlamasına görə, ABŞ sakinləri hər il təxminən 3,3 trilyon qallon suyu yalnız landşaft və bağların suvarılmasına sərf edir. Şirkət həmçinin süni intellekt sektorunda fəaliyyət göstərən digər texnologiya nəhəngləri ilə müqayisədə hər kilovat-saat enerji üzrə daha az su istifadə etdiyini iddia edib.
Bununla belə, tənqidçilər data mərkəzlərinin əsasən su qıtlığı yaşayan bölgələrdə tikildiyini vurğulayırlar. Bəzi ərazilərdə bu obyektlərin yeraltı su ehtiyatlarına və yerli icmaların su təchizatına mənfi təsir göstərdiyi bildirilir.
Amazon isə su sərfiyyatını azaltmaq üçün yeni texnologiyalar tətbiq etdiyini və 2030-cu ilə qədər “su baxımından müsbət təsir göstərən” şirkətə çevrilməyi hədəflədiyini açıqlayıb.

Amazon: Data centers use just 0.075% of the water Americans use to water their gardens
As concerns about water consumption in data centers grow in the United States, Amazon has responded to criticism in this area. The company said that the 2.5 billion gallons of water it uses in its data centers worldwide are equivalent to just 0.075% of the water Americans use to water their gardens and lawns.
According to Amazon, US residents use about 3.3 trillion gallons of water each year just to irrigate their landscapes and gardens. The company also claims that it uses less water per kilowatt-hour of energy than other tech giants operating in the artificial intelligence sector.
However, critics point out that the data centers are mostly built in water-scarce regions. In some areas, these facilities are said to be negatively affecting groundwater resources and the water supply of local communities.
Amazon, for its part, has announced that it is implementing new technologies to reduce water consumption and aims to become a “water-positive” company by 2030.