Böyük Britaniyanın Baş naziri Kir Starmer 16 yaşdan kiçik uşaqların sosial şəbəkələrdən istifadəsinin 2027-ci ilin yazından etibarən qadağan ediləcəyini açıqlayıb. Qadağa Snapchat, TikTok, YouTube, Instagram, Facebook və X platformalarını əhatə edəcək. WhatsApp kimi mesajlaşma xidmətləri isə bu məhdudiyyətlərə daxil edilməyəcək.
Starmer bildirib ki, hökumət uşaqların təhlükəsizliyi və rifahı məsələsində güzəştə getməyəcək. Onun sözlərinə görə, bir çox sosial media platformaları istifadəçiləri uzun müddət ekranda saxlamaq üçün asılılıq yaradan mexanizmlərlə hazırlanıb.
Bu addımı ilk tətbiq edən ölkə Avstraliya olub. Britaniya hökuməti yeni qaydaların hazırlanmasında Avstraliyanın təcrübəsindən yararlandığını və qəbul edilən tədbirlərin dünyada ən qabaqcıl modellərdən biri olduğunu vurğulayır.
Lakin ekspertlər qadağanın tətbiqinin çətin olacağını qeyd edirlər. Avstraliyada aparılan son sorğu göstərib ki, valideynlərin 70%-i qadağaya baxmayaraq övladlarının hələ də sosial şəbəkələrdən istifadə etdiyini bildirir.
YouTube, Meta və Snapchat isə belə bir qadağanın yeniyetmələri daha az təhlükəsiz platformalara yönəldə biləcəyi barədə xəbərdarlıq ediblər.

British Prime Minister Keir Starmer has announced that children under the age of 16 will be banned from using social media from the spring of 2027. The ban will cover Snapchat, TikTok, YouTube, Instagram, Facebook and X platforms. Messaging services such as WhatsApp will not be included in these restrictions.
Starmer said that the government will not compromise on the safety and well-being of children. According to him, many social media platforms are designed with addictive mechanisms to keep users on the screen for a long time.
The first country to implement this step was Australia. The British government emphasizes that it has benefited from Australia's experience in developing new rules and that the measures adopted are among the most advanced models in the world.
However, experts note that the ban will be difficult to implement. A recent survey conducted in Australia showed that 70% of parents say that their children still use social networks despite the ban.