ABŞ-də süni intellekt və bulud texnologiyalarını dəstəkləyən data mərkəzlərinə qarşı etirazlar güclənir. Data Center Watch araşdırma şirkətinin məlumatına görə, 2026-cı ilin ilk üç ayında ümumi dəyəri 130 milyard dollar olan ən azı 75 data mərkəzi layihəsi dayandırılıb və ya gecikdirilib. Bu göstərici 2025-ci ilin bütün ili ərzində bloklanan layihələrin sayına bərabərdir.
Mütəxəssislər bildirirlər ki, yerli sakinlər data mərkəzlərinin elektrik enerjisi qiymətlərini artıracağından, böyük həcmdə su istehlak edəcəyindən və səs-küy yaradacağından narahatdırlar. Sorğular göstərir ki, amerikalıların əksəriyyəti yaşayış məntəqələrinin yaxınlığında yeni data mərkəzlərinin tikilməsini dəstəkləmir.
2026-cı ilin may ayına qədər ABŞ-də ən azı 69 yerli idarəetmə qurumu yeni data mərkəzlərinə məhdudiyyətlər tətbiq edib. Bu qərarlar arasında ən diqqətçəkəni Sietldə qəbul olunub. Şəhər rəhbərliyi beş böyük layihəni əhatə edən bir illik moratorium tətbiq edib.
Məsələ həm Respublikaçılar, həm də Demokratlar arasında müzakirə mövzusuna çevrilib. Bir tərəfdən ABŞ hökuməti Çinlə süni intellekt yarışında üstünlük qazanmağa çalışır, digər tərəfdən isə yerli icmalar ətraf mühitə və infrastruktur yükünə görə yeni layihələrə qarşı çıxırlar. Ekspertlər xəbərdarlıq edirlər ki, bu tendensiya gələcəkdə hesablama gücünün və AI infrastrukturlarının inkişaf tempinə mənfi təsir göstərə bilər.

$130 billion data center projects in the US have been halted due to protests
Protests against data centers supporting artificial intelligence and cloud technologies are intensifying in the United States. According to research firm Data Center Watch, at least 75 data center projects worth a total of $130 billion were suspended or delayed in the first three months of 2026. This figure is equal to the number of projects blocked in the entire year of 2025.
Experts say that local residents are concerned that data centers will increase electricity prices, consume large amounts of water and create noise. Polls show that a majority of Americans do not support the construction of new data centers near residential areas.
As of May 2026, at least 69 local governments in the United States have imposed restrictions on new data centers. The most notable of these decisions was adopted in Seattle. The city government imposed a one-year moratorium covering five large projects.
The issue has become a topic of discussion among both Republicans and Democrats. As the US government tries to gain an edge in the AI ​​race with China, local communities are resisting new projects due to environmental and infrastructure concerns. Experts warn that this trend could negatively impact the pace of future development of computing power and AI infrastructure.