Anthropic-in Fable 5 modelinə tətbiq edilən məhdudiyyətlərin arxasında Amazon-un da olduğu iddia edilir. Məlumata görə, Amazon-un baş direktoru Endi Jessi Claude Fable 5 modelinin müəyyən sorğular vasitəsilə kibertəhlükəsizlik hücumlarında istifadə oluna biləcək məlumatlar təqdim etdiyini ABŞ administrasiyasının yüksək vəzifəli rəsmilərinə çatdırıb.
Semafor-un məlumatına əsasən, Jessi bu barədə əvvəlcədən Anthropic rəhbərliyini xəbərdar etmədən birbaşa hökumətə müraciət edib. Bundan sonra Anthropic-in rəhbəri Dario Amodei rəsmilərlə əlaqə saxlayaraq aşkarlanan problemin tam “jailbreak” deyil, məhdud imkanlı bir boşluq olduğunu bildirib.
Lakin ABŞ administrasiyasının keçmiş süni intellekt müşaviri David Sacks fərqli mövqe sərgiləyib. Onun sözlərinə görə, hökumət Anthropic-dən problemi aradan qaldırmağı və ya modeli geri çəkməyi tələb edib, lakin şirkət bunu qəbul etməyib.
Anthropic isə cavabında bildirib ki, qeyd olunan imkanlar digər açıq AI modellərində də mövcuddur və bunun üçün xüsusi məhdudiyyətlərin aşılmasına ehtiyac yoxdur.
Hadisə diqqət çəkir, çünki Amazon Anthropic-ə təxminən 13 milyard dollar investisiya yatırıb və şirkətin əsas infrastruktur tərəfdaşlarından biridir. Buna görə də bəzi ekspertlər baş verənləri təhlükəsizlik məsələsi ilə yanaşı, texnologiya sektorundakı strateji maraqların toqquşması kimi də qiymətləndirirlər.

Amazon is also alleged to be behind the restrictions imposed on Anthropic's Fable 5 model. According to reports, Amazon CEO Andy Jessi informed senior US administration officials that the Fable 5 model, Claude, provided information that could be used in cybersecurity attacks through certain queries.
According to Semafor, Jessi appealed directly to the government about this without informing Anthropic's management in advance. After that, Anthropic's head Dario Amodei contacted officials and stated that the problem discovered was not a full "jailbreak", but a limited-access vulnerability.
However, David Sacks, a former US administration artificial intelligence advisor, took a different position. According to him, the government demanded that Anthropic fix the problem or withdraw the model, but the company refused.
In response, Anthropic said that the mentioned capabilities are also available in other open AI models and that special restrictions do not need to be overcome for this.
The incident is notable because Amazon has invested about $13 billion in Anthropic and is one of the company's major infrastructure partners. Therefore, some experts see the incident as a clash of strategic interests in the technology sector, as well as a security issue.