11 Oktyabr 2023 15:31
İllik MAX konfransında Adobe Firefly generativ süni intellekt xidməti göstərən modelləri yenilədiyini açıqlayıb. Şirkətin bildirdiyinə görə Firefly Image 2 modeli üz cizgiləri, dəri, bədən və əllər daxil olmaqla, insan obrazlarının yaradılmasında əvvəlki modellərdən daha yaxşıdır. Bundan əlavə, Firefly Image 2 modelindən istifadə etməklə hazırlanmış şəkillər daha yüksək ayırdetmə qabiliyyətinə və daha canlı rənglərə və rəng kontrastına malikdir.
Adobe həmçinin Firefly istifadəçilərinin təxminən 6 ayda üç milyard şəkil yaratdığını və bunun bir milyardının təkcə keçən ay yaradıldığını bildirib.
Image 2 modeli həmçinin istifadəçilərə nəticələrini fərdiləşdirməyə kömək etmək üçün süni intellektlə işləyən yeni redaktə funksiyalarını təqdim edir. Şəkil parametrləri, kameranın əl ilə idarə edilməsi kimi sahənin dərinliyini, hərəkət bulanıqlığını və göstərilən təsvirin görünüş sahəsini əl ilə və ya avtomatik tənzimləmək üçün tətbiq oluna bilər. Həmçinin istifadəçilərə mətn təsvirlərinin dilini təkmilləşdirməyə və səmərəliliyi artırmaq üçün göstərişləri avtomatik tamamlamağa kömək edəcək funksiyanın əlavə edildiyi də paylaşılır.
Adobe həmçinin yeni "Generative Match" funksiyasını təqdim etdi ki, bu da xüsusi şəkillərə uyğun olaraq göstərilən məzmunun üslubuna təsir göstərir. Buradan istifadəçilər əvvəlcədən seçilmiş şəkillər siyahısından seçim edə və ya üslubu kopyalamaq üçün öz istinadlarını yükləyə bilərlər. O, həmçinin oxşarlığın nə qədər yaxın olduğunu yoxlaya bilər.
Firefly Image 2 hazırda veb-əsaslı Firefly beta vasitəsilə sınaqdan keçirmək üçün əlçatandır və tezliklə Creative Cloud proqramlarına gələcək.

11 October 2023 17:31
At its annual MAX conference, Adobe Firefly announced updates to its generative AI service models. According to the company, Firefly Image 2 is better than previous models in creating human images, including facial features, skin, body and hands. In addition, images produced using the Firefly Image 2 model have higher resolution and more vivid colors and color contrast.
Adobe also said that Firefly users have created three billion images in about six months, and one billion of those images were created last month alone.
The Image 2 model also introduces new AI-powered editing features to help users customize their results. Image settings can be applied to manually or automatically adjust the depth of field, motion blur, and field of view of the displayed image, such as manual camera control. It is also shared that a feature has been added to help users improve the language of text descriptions and auto-complete prompts to improve efficiency.
Adobe also introduced a new "Generative Match" feature, which affects the style of content displayed according to specific images. From here, users can choose from a list of pre-selected images or upload their own reference to copy the style. It can also check how close the similarity is.
Firefly Image 2 is currently available for testing via the web-based Firefly beta and will be coming to Creative Cloud apps soon.