20 Noyabr 2025 16:55
Adobe, marketinq xidmətləri portfelini genişləndirmək məqsədilə axtarış sistemlərinin optimizasiyası (SEO) üzrə ixtisaslaşmış Semrush startapını təxminən 1,9 milyard dollara satın almaq barədə razılığa gəlib. Razılaşmaya əsasən, Adobe Semrush-ın hər səhmi üçün 12 dollar ödəyəcək ki, bu da şirkətin xəbərdən əvvəlki birja qiymətindən demək olar ki, iki dəfə yüksəkdir.
Adobe-un satın aldığı bu platforma, 2008-ci ildə rəqəmsal marketinq dünyasını daha şəffaf etmək istəyən iki rusiyalı proqramçı – Oleq Şeqolev və Dmitri Melnikov tərəfindən təsis edilib. Texniki təməlləri və ilkin inkişafı Sankt-Peterburqda başlasa da, təsisçilər startapı qlobal səviyyəyə çıxarmaq üçün baş qərargahı ABŞ-nin Boston şəhərinə köçürüblər və şirkət 2021-ci ildə birjaya çıxaraq beynəlxalq statusunu möhkəmləndirib.
Adobe-un bu strateji addımı istifadəçi davranışlarındakı ciddi dəyişikliklərlə əlaqələndirilir. İnsanlar artıq xəbər oxumaq, resept tapmaq və ya alış-veriş etmək üçün ənənəvi axtarış sistemlərindən daha çox süni intellekt çatbotlarına üz tuturlar. Statistikaya görə, son bir ildə süni intellekt çatbotlarından pərakəndə satış saytlarına yönləndirilən trafik 1200% artıb. Buna görə də Adobe, şirkətlərin gələcəkdə ənənəvi SEO ilə yanaşı, "Generativ Mühərrik Optimizasiyası"na (GEO) – yəni ChatGPT, Claude və digər Sİ platformalarında görünməyə daha çox sərmayə qoyacağını proqnozlaşdırır. Semrush-ın illər ərzində topladığı təcrübə Adobe-a bu yeni dövrdə marketoloqlara daha geniş imkanlar təqdim etməyə şərait yaradacaq.

Adobe has reached an agreement to acquire Semrush, a startup specializing in search engine optimization (SEO), for approximately $1.9 billion, aiming to expand its portfolio of marketing services. Under the deal, Adobe will pay $12 per share of Semrush, nearly double the company’s stock price before the news was announced.
The platform Adobe is acquiring was founded in 2008 by two Russian programmers, Oleg Shchegolev and Dmitri Melnikov, who aimed to make the digital marketing world more transparent. Although its technical foundations and initial development began in Saint Petersburg, the founders moved the startup’s headquarters to Boston, USA, to scale it globally. The company went public in 2021, solidifying its international status.
Adobe’s strategic move is linked to significant changes in user behavior. People increasingly turn to AI chatbots rather than traditional search engines to read news, find recipes, or shop online. According to statistics, traffic directed from AI chatbots to e-commerce sites increased by 1,200% over the past year. As a result, Adobe anticipates that companies will invest more in “Generative Engine Optimization” (GEO)—ensuring visibility on platforms like ChatGPT, Claude, and other AI systems—alongside traditional SEO. Semrush’s years of experience will allow Adobe to offer marketers broader capabilities in this new era.