"Xiaomi"dən xəbərdarlıq: 2026-cı ildə smartfonlar kəskin bahalaşacaq
"Xiaomi" şirkətinin prezidenti Lu Veybinq bəyan edib ki, 2026-cı ildə smartfon qiymətlərində əhəmiyyətli artım gözlənilir. "Reuters"in məlumatına görə, şirkət rəsmisi bu artımı süni intellekt sənayesinin sürətli inkişafı və yaddaş çiplərinə olan tələbatın dəyişməsi ilə əlaqələndirib.
Veybinqin sözlərinə görə, qlobal texnologiya nəhəngləri süni intellekt üçün nəzərdə tutulan data mərkəzlərini genişləndirdikcə, yüksək məhsuldarlıqlı yaddaş modullarına ehtiyac artır. Bu səbəbdən "Samsung" və digər əsas istehsalçılar diqqəti adi smartfon yaddaşlarından daha bahalı və defisit olan HBM (High Bandwidth Memory) yaddaşlarına yönəldiblər. İstehsal gücünün bu istiqamətə dəyişməsi isə smartfon komponentlərinin maya dəyərini bahalaşdırır.
Şirkət rəhbəri yeni "Redmi K90" seriyasının yüksək qiymətini də məhz bu amillə izah edib. Qeyd edək ki, "Xiaomi" üçüncü rübdə 43,3 milyon smartfon tədarük edərək qlobal bazarda 13,6% payla üçüncü yerini qoruyub saxlayıb

Warning from Xiaomi: Smartphone prices to rise sharply in 2026
The president of Xiaomi, Lu Weibing, has stated that a significant increase in smartphone prices is expected in 2026. According to Reuters, the company official linked this rise to the rapid development of the artificial intelligence industry and changes in demand for memory chips.
Weibing explained that as global technology giants expand data centers designed for AI, the need for high-performance memory modules is increasing. As a result, Samsung and other major manufacturers are focusing on more expensive and scarce HBM (High Bandwidth Memory) rather than standard smartphone memory. This shift in production capacity raises the cost of smartphone components.
The company leader also attributed the high price of the new Redmi K90 series to these factors. Notably, Xiaomi shipped 43.3 million smartphones in the third quarter, maintaining its third-place position in the global market with a 13.6% share.